Nasmeh kot izhodna strategija

Nasmeh vladnega predsednika Boruta Pahorja in njegovih ministrov in ministric v javnosti in za javnost, ne bo dovolj za izhod iz vsesplošne svojevrstne slovenske krize; gospodarske, socialne, sindikalne, zdravstvene, izobraževalne in tako dalje in tako dalje do moralne. Pravzaprav je slednja alma mater vseh državniških tegob na tej strani Alp. Se razume, po mojem mnenju in dojemanju resničnosti.

Predsednik vlade si ni čisto na jasnem, vsaj takšen vtis daje, kje v proračunu bi vzel in kam bi dal, da se v deželici pod Alpami ne zgodi Islandija ali, recimo, Dubaj. V posameznih cirkuških elementih uprizarjajo ministri prave dvojne aksle. Primer. Medtem ko policijska ministrica Katarina Kresal širi zakonsko podlago za vrtoglavo visoke tožbe tako imenovanih izbrisanih, si prvi šolnik v državi Igor Lukšič drzne napovedati (delno) ukinitev brezplačne prehrane šolajoči se mladini, ki je, mimogrede, realen up narodovega obstoja. V kateri sklop predvolilnih obljub Pahorjeve levice to sodi, mi še ni znano.

Naslednji primer. Medtem ko zdravstvena blagajna čedalje bolj spominja na shirano kravo in je seznam pravic iz naslova tako osnovnega kot tudi dodatnega zdravstvenega zavarovanja vse krajši, je minister, odgovoren za ta resor, pomeni Borut Miklavčič, naročil enormne količine cepiva proti tako imenovani prašičji gripi. Te pa od nikoder. Ali drugače. Na eni strani zaradi slabega vodenja države na sploh pravice državljanov iz naslova zdravstvenega zavarovanja kopnijo kot spomladanski sneg, na drugi strani meče minister denar po nepotrebnem in z lopato skozi okno. Nedvomno na pritisk ali vsaj prigovarjanje farmacevtskega lobija, na katerega ni imuna, vsaj po mojem mnenju ne, niti Svetovna zdravstvena organizacija. Ampak to je že precej razširjen diskurz.

Tretji primer. Prvemu finančniku v državi očitno še ni potegnilo, da je že več kot leto na visokem političnem položaju oziroma da je z vstopom v vlado do nadaljnjega zamrznil službo na ekonomski fakulteti. Ne glede na to svojim nekdanjim kolegom s položaja finančnega ministra svetuje, kako v konkretnih primerih ravnati. Najmanj, kar je pri tem vredno resnega premisleka, je križanje interesov. Vladni predsednik B. P. pa nič. In tako dalje in tako dalje.

K neodgovornemu ravnanju vladajoče elite je treba dodati še nastop predsednika države Danila Türka v Davosu, ko se je pred svetovno javnostjo šopiril v smislu, da bo Slovenija z gospodarsko krizo opravila tako rekoč z levo roko. Doma pa je že zdaj čez sto tisoč brezposelnih. Dobro nas je osmešil tale Türk. Koliko je osmešil sebe, še zlasti pred resnimi gospodarstveniki in finančniki, je pa čisto njegov problem. Če se ga, kajpada, sploh zaveda.

Trdno sem prepričana, da so vse anomalije, ki jim v Sloveniji ni videti konca, posledica odsotnosti morale. Ne le osebne, pač pa tudi družbene. Samo v državi brez tradicionalnih vrednot, kot so spoštovanje življenja, resnice, pravice in v tej maniri naprej, samo v državi, v kateri ima prednost osebna korist pred veljavnimi zakoni, samo v državi, v kateri so kaznovani kurji tatovi, kriminalce na visoki nogi pa varuje vladajoča oligarhija, je mogoče, da se predsednik vlade odkriža ministra, ki ni vzpostavil reda na področju odpadkov, ministra, ki je objektivno odgovoren za varnost ljudi in smrt človeka, pa brani z vsemi štirimi.

Iz države z zavidanja vredno prihodnostjo nas je vladajoča elita, predvsem tista iz ozadja, spravila tako rekoč na kant.

Smo se za to borili?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 3. julij 2007 / 07:00

Bazilika

Bazilike v preteklosti nikoli niso omenjali kot divjo rastlino, ampak tudi najstarejši zapisi povedo, da so to rastlino gojili v severozahodni Indiji, kjer je njena prvotna domovina, že 3000 let pr...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 6. september 2008 / 07:00

Mali šmaren napoveduje jesen

Ljubljana - V ponedeljek, 8. septembra, bo mali šmaren, ko se katoliška Cerkev spominja Marijinega rojstva. Marija je ob Jezusu in Janezu Krstniku edina oseba v cerkvenem letu, p...

Gospodarstvo / sobota, 6. september 2008 / 07:00

Vsem izdali odločbe in sklepe

Agencija za kmetijske trge je do konca avgusta vsem, ki so se prijavili na javne razpise za ukrepe iz Programa razvoja podeželja 2007-2013, izdala odločbe in sklepe.

GG Plus / sobota, 6. september 2008 / 07:00

Profesor in njegovih 59 knjig

France Pibernik, ki je bil več kot tri desetletja profesor slovenščine na Gimnaziji Kranj, je v torek, 2. septembra, dopolnil 80 let. Mnogo je učencev, ki se ga spominjajo, širša slovenska javnost pa...

GG Plus / sobota, 6. september 2008 / 07:00

Med sosedi 106

Na Brdu je bila v torek pod vodstvom predsednika slovenske vlade Janeza Janše druga seja sveta za Slovence v zamejstvu, ki je bil ustanovljen pred poldrugim letom.

Prosti čas / sobota, 6. september 2008 / 07:00

Melodrom zaključili Trnfest

Zadnji dan počitnic se je z Melodromi zaključil štiriintrideseti dan že sedemnajstega tradicionalnega festivala Trnfest.