Podari pločevinko
"Podari pločevinko" je ekološko humanitarna akcija. Letos so bile v medšolsko tekmovanje vključene šole in en vrtec iz osmih od dvanajstih regij. Učenci so skupaj zbrali več kot dve toni pločevink ter skoraj pol tone odpadnih baterij.
Projekt z dvema glavnima ciljema: dviganjem zavesti o okoljski odgovornosti in humanitarnostjo že četrto leto uspešno deluje pod okriljem podjetja Interseroh, ki se ukvarja z zbiranjem in predelavo odpadnih surovin. Učenci iz kar enaindvajsetih slovenskih šol so tekmovali v zbiranju pločevink. Letos pa so organizatorji v okviru medšolskega tekmovanja želeli poudariti tudi pomen pravilnega zbiranja odpadnih baterij, zato so šolam in vrtcem omogočili, da jim zbrane baterije prinesejo dodatno število točk in s tem še boljšo uvrstitev na tekmovanju.
Najbolj pridni, organizirani in ekološko ozaveščeni pa so bili učenci OŠ Stražišče Kranj - POŠ Podblica, ki so od novembra do aprila zbrali kar osemsto kilogramov odpadnih pločevink in tako prejeli nagrado v vrednosti šeststo evrov. Drugouvrščena je bila OŠ Staneta Žagarja Lipnica - POŠ Ovsiše, na tretje mesto pa se je uvrstila OŠ Sostro.
Zmagovalna šola je bila nad prvim mestom navdušena ter hkrati nekoliko presenečena. »Za zbiranje smo se odločili že pred štirimi leti. Na začetku tudi pomislili nismo, da bi lahko zmagali. Vsi na šoli smo pomagali ter vključili zelo širok krog znancev, sorodnikov in krajanov. Zbiranje je tako utečeno, da bomo prav gotovo še nadaljevali. Dvakrat smo dobili tudi posebno nagrado za najboljšo promocijo ter na razglasitvah dvakrat sodelovali s svojim programom. Lansko leto z igrico Mojca Pobrenculja, letos pa smo pripravili pesmice in deklamacijo naše pesmi, ki smo jo napisali skupaj z učenci«, je povedala Anica Kordež, učiteljica Podbliške šole.
O rezultatih projekta pa smo povprašali tudi organizatorja tovrstne akcije, podjetje Interseroh. »Z rezultati tekmovanja smo vsako leto znova zelo zadovoljni, saj projekt očitno napreduje. V prihodnje si želimo projekt tematsko obogatiti in ga narediti se bolj zanimivega ter ga razširiti še na druge slovenske regije.«
In kako so zbrana humanitarna sredstva porabili na Zvezi Sonček, društvu za cerebralno paralizo Slovenije? »Sredstva, ki jih prejmemo od sponzorjev in donatorjev, v celoti namenjamo za investicije in tako financiramo gradnje in adaptacije objektov, v katerih izvajamo programe za osebe s posebnimi potrebami. Zbrana sredstva iz tega naslova so zaradi nizkih odkupnih cen surovine izjemno nizka, tako da smo v zadnjih dveh letih iz tega naslova prejeli 247,72 evra. Prav gotovo pa gre z vidika okolja za dober projekt, ki prinaša veliko koristi«, je še dodala Katja Tootil.