Prek Srbije tudi v Rusijo
Marmor iz Hotavelj želi tudi s pomočjo nove tovarne v Topoli v Srbiji priti na trge jugovzhodne Evrope in Rusije.
Topola – Odprtje nove tovarne za predelavo kamna v Topoli v Srbiji je nov korak Marmorja iz Hotavelj na trge Srbije in sosednjih držav na območju jugovzhodne Evrope. Odprtje tovarne v osrčju lomljenja kamna in kamnoseške industrije v Srbiji, vredne okrog dveh milijonov evrov in opremljene s sodobnimi stroji za najzahtevnejše obdelovanje kamna, v kateri bo zaposlenih 17 ljudi, med njimi le dva iz Slovenije, je bil tudi kulturni dogodek. Ob tovarni so se na koloniji, ki bo trajala do 10. oktobra, zbrali kiparji iz Srbije, Črne gore, Bolgarije in Makedonije, ki jih navdušuje vedno redkeje uporabljen kiparski material – kamen.
Branko Selak, ki je bil 28 let direktor družbe Marmor Hotavlje, sedaj pa je predsednik upravnega odbora Holdinga Marmor Hotavlje s petimi družbami v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji, Bosni in Hercegovini in Črni gori, je velik del svojega vodenja podjetja namenil delovanju na območju nekdanje Jugoslavije.
»Marmor Hotavlje se resneje pojavlja v Srbiji od leta 1974 dalje, ko smo za izdelovanje bretonskih plošč kupovali kamen v podjetju Nemetali v Topoli in ga vozili v Hotavlje. Sodelovanje je bilo zelo korektno. Marmor se je takrat začel uveljavljati tudi v drugih delih tedanje države. Moje predsedovanje združenju proizvajalcev in obdelovalcev kamna Jugoslavije po letu 1980 je povečalo prepoznavnost Marmorja. V združenju smo se dobro razumeli in tudi vojna v devetdesetih letih ni povsem prekinila našega sodelovanja. Čeprav Slovenci zaradi dogodkov v tedanji Jugoslaviji v Srbiji nismo bili dobro zapisani, smo se že konec leta 2001 pogovarjali z ljudmi, ki so imeli pomembno vlogo pri gradnji Hrama sv. Sava v Beogradu. Konec leta 2002 smo bili med 36 kandidati in v zadnjem situ med štirimi finalisti izbrani za izvajalca kamnoseških del pri gradnji največje pravoslavne cerkve v Srbiji in ene največjih v pravoslavnem svetu nasploh. Doslej smo že dokončali fasado cerkve, znotraj pa smo vgradili že nad pet tisoč kvadratnih metrov reliefov in drugih vrhunsko izdelanih figur. Prepričan sem, da so nas izbrali zaradi kvalitete in dejstva, da smo edini med kandidati zagotovili vse: od inženiringa, nabave in obdelovanja materiala ter montaže. Sodelujemo z mnogimi domačimi kooperanti. Tudi delavce iščemo v tem okolju. V Hramu v Beogradu je večkrat delalo tudi blizu sto polagalcev kamna iz Srbije,« je povedal Branko Selak.
»Nov proizvodni obrat v Topoli nam bo olajšal dela na gradbiščih v Srbiji in v drugih državah jugovzhodne Evrope, ki so za Marmor trgi prihodnosti. Prek Srbije se želimo uveljaviti tudi v Rusiji. Boj za posel je hud. V njem skušamo uveljaviti svoje prednosti. Slovenski trg pa je za Marmor že zdavnaj premajhen.«