Direktorica Gorenjskega muzeja Barbara Ravnik Toman predaja ključ Prešernove hiše direktorju ZTK Žirovnica Janezu Dolžanu. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nov upravljavec v Vrbi

Prešernovo in Finžgarjevo hišo bo prihodnja štiri leta upravljal Zavod za turizem in kulturo Žirovnica. Z dosedanjim upravljavcem Gorenjskim muzejem nameravajo sodelovati tudi v prihodnje.

Vrba - V soboto je direktorica Gorenjskega muzeja Barbara Ravnik Toman uradno predala ključ Prešernove hiše v Vrbi Janezu Dolžanu, direktorju Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK), ki bo po sklepu ministrstva za kulturo prihodnja štiri leta upravljal rojstno hišo našega največjega pesnika, prav tako pa je zavod prevzel tudi upravljanje Finžgarjeve hiše v Doslovčah. »Hiši brez skrbi dajemo v druge roke, med seboj smo podpisali tudi pogodbo in bomo sodelovali še bolje kot doslej,« je dejala Tomanova. Dolžan je poudaril, da upravljanje hiš pomembnih rojakov pomeni priložnost in odgovornost: »Priložnost je v razvoju, ne le dejavnosti zavoda v obeh hišah, temveč tudi v širitvi turistične in kulturne ponudbe naših krajev. Z upravljanjem želimo spodbuditi tudi občane, društva in organizacije, da prispevajo k razvoju turizma in kulturnega dogajanja, ki se bo čez vse leto vrstilo po hišah znanih rojakov v občini.«

Župan Leopold Pogačar je spomnil, da je bil ZTK ustanovljen tudi zaradi upravljanja kulturnih biserov občine Žirovnica. Doslej je upravljal Čopovo hišo in Janšev čebelnjak, upravljanje Prešernove in Finžgarjeve hiše pa po županovem mnenju lahko pomeni prelomnico v razvoju kulture, ki je v vaseh pod Stolom ne manjka: »Upam, da bo to v občino pripeljalo dodano vrednost. Pot kulturne dediščine je treba nadgraditi in razvijati še naprej.«

V ZTK že načrtujejo dodatne dogodke in vsebine. Najbolj odmevna bo, tako Janez Dolžan, Poletna noč v Vrbi, v sklopu katere bodo pri cerkvi sv. Marka ob baklah pripravili večer ljubezenske poezije in starih slovenskih popevk. Novost bo tudi Lov za zakladom po poti kulturne dediščine, oživiti bodo skušali črno kuhinjo v Prešernovi hiši, načrtujejo literarna srečanja, delavnice … Kot pravi Dolžan, bodo skušali v vasi pod Stolom pritegniti čim več turistov z Bleda, Šobca in Kranjske Gore.

Prešernovo hišo je sicer lani obiskalo 24 tisoč obiskovalcev, Finžgarjevo pa 6500. Slednja bo odslej odprta le še za najavljene skupine, a se bodo trudili obisk povečati, da bo lahko zopet stalno odprta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 24. junij 2013 / 13:03

Kolesar grdo padel

Jesenice - V četrtek nekaj pred 20. uro je na območju Jesenic prišlo do prometne nezgode, v kateri se je hudo ranil 48-letni kolesar. Med vožnjo po gozdni cesti iz smeri Križevcev proti Pr...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Po dveh letih spet smuka na Španovem vrhu

Planina pod Golico - Zavod za šport Jesenice je v soboto zagnal naprave na smučišču Španov vrh v Planini pod Golico. Po informacijah direktorja zavoda Zorana Kramarja je prvi dan...

Kamnik / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Delovati je začela ustanova Mamut Kamnik

Kamnik - Minuli teden so v Kamniku ustanovili Ustanovo Mamut Kamnik, katere osnovni namen je oživiti prizadevanja za postavitev bronaste skulpture neveljskega mamuta. Prototip v...

Šport / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Odlična Žbogar in Klinarjeva

V kranjskem olimpijskem bazenu je konec tedna potekalo državno prvenstvo v plavanju, izkazala sta se zlasti plavalca Gorenjske banke Radovljica Robi Žbogar in Anja Klinar.

Gospodarstvo / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Davčna uprava opominja dolžnike

Ljubljana - Davčna uprava RS (Durs) opominja dolžnike o davčnem dolgu, o tem pa zadnje čase pogosto dobiva različna vprašanja. Kot ob tem pojasnjujejo na Dursu, je namen opomina...

Kronika / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Kje se je policist poškodoval?

Na kranjskem okrožnem sodišču sodijo trojici, ki naj bi avgusta 2009 v piceriji v Škofji Loki poškodovala policista na intervenciji. Ta je zdravniško pomoč poiskal tri dni kasneje.