Koroški Slovenci v Bruslju
Predstavniki Narodnega sveta koroških Slovencev in Skupnosti koroških Slovencev skušajo internacionalizirati vprašanje pravic Slovencev na Koroškem.
Ker niti avstrijska zvezna vlada na Dunaju niti koroški deželni oblastniki ne kažejo zanimanja za reševanje problemov pri zagotavljanju pravic Slovencev na Koroškem, ki so jim zagotovljene po avstrijski ustavi, avstrijski državni pogodbi iz leta 1955 in zakonov, ki urejajo položaj manjšin, se je del slovenske politike na Koroškem odločil za poskus internacionalizacije. Pretekli teden so bili predstavniki Narodnega sveta koroških Slovencev in Skupnosti koroških Slovencev v Bruslju, kjer so evropskim poslancem pojasnjevali razmere na Koroškem in jih prepričevali, da morata za pravice Slovencev na Koroškem zastaviti svoj vpliv tudi evropski parlament in evropska komisija ter novi komisar za človekove pravice. Bruselj pa naj pošlje na Koroško tudi misijo, ki bo ocenjevala razmere na terenu.
Predsednik Skupnosti koroških Slovencev Bernard Sadovnik je bil po pogovorih z evropskimi poslanci, še posebej avstrijskimi, zadovoljen. Obljubili so pomoč pri vzpostavitvi novega dialoga na Koroškem, ki bo korak naprej pri zagotavljanju »vidne dvojezičnosti v deželi«. Jasno je namreč, da Dunaj brez soglasja Celovca ne bo sprejel nobene odločitve. Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle je evropski parlament in evropsko komisijo s posebnim pismom opozoril na težave manjšine in na konferenci za novinarje povedal, da njegovi organizaciji deželna vlada še naprej zapira vrata za pogovore, veseli pa ga glasnejša in odločnejša podpora Slovenije ter pobuda predsednika Republike Slovenije Danila Türka, naj Slovenija notifcira nasledstvo avstrijske državne pogodbe, po kateri je dolžna varovati pravice Slovencev v Avstriji.