Dom klavrno propada
Nekdanji počitniški dom Slovenskih železnic v Kranjski Gori klavrno propada, namesto velnesa in petičnih turistov nočni hrup ter razgrajanje mladine, ki se klati po praznem objektu v neposredni bližini vrtca in šole.
Kranjska Gora – Pet let po objavi razpisa, s katerim so Slovenske železnice iskale zasebnega partnerja za projekt prenove Železniškega doma v Kranjski Gori, je nekdanji počitniški dom za otroke in mladino v samem centru Kranjske Gore v klavrnem stanju, ideje o tem, da bi na 5.500 kvadratnih metrih skupaj s Termami Olimia zgradili center dobrega počutja z bazeni, savnami in prenočitvenimi kapacitetami, pa zgodovina.
»Sramota je, da imamo sredi turistične Kranjske Gore objekt, ki propada. Še do nedavnega sta imela domačina, najemnika tam skromne, a prijetne kapacitete, v katerih sta gostila otroke, ki so bili tu v šoli v naravi ali na skupinskih počitnicah, domačini pa smo prostor pred železničarskim domom uporabljali za druženje, morda kakšen piknik. Zdaj je dom že skoraj leto dni zaprt, lastnik je na dovoz namestil verigo in ključavnico, stavba pa propada,« vedo povedati najbližji domačini. Kot pravijo, jih moti tudi to, da je zapuščena stavba predvsem ponoči postala zbirališče ljudi, ki se tam družijo, popivajo, zganjajo hrup in za seboj puščajo smeti.
Domačine zlasti skrbi, ker je dom v neposredni bližini šole, vrtca in dvorane Vitranc. Vedo, da bi lahko otroška radovednost v okolico propadajočega objekta zanesla tudi mlajše otroke, za katere območje, predvsem pa objekt lahko predstavlja veliko nevarnost, saj so mlade nekajkrat videli celo hoditi po strehi.
Na Slovenskih železnicah se še niso odločili, kaj bodo storili z objektom. Lansko jesen, ko se je iztekla pogodba z zadnjim najemnikom, so objekt izpraznili ter zaprli vodo, ogrevanje in elektriko, letos poleti pa na obeh straneh objekta postavili količke in verigo. Ko so bili pogovori še v teku, so v Termah Olimia celo pripravili programsko nalogo in idejne načrte, ki pa jih zaradi drugih prioritet ne nameravajo oživiti.
V Kranjski Gori obžalujejo, da se težko pričakovana naložba, vredna med 10 in 14 milijonov evrov, ni uresničila, saj si že vsaj desetletje prizadevajo, a bi turistično ponudbo popestrili tudi z obširnimi bazenskimi programi, s katerimi bi tudi zunaj sezone privabili več obiskovalcev.