O hrupnosti kranjskih prireditev
V Gorenjskem glasu je bilo 13. novembra 2009 v rubriki Pisma bralcev objavljeno pismo Franca Benedika, predsednika KS Center, sicer prvenstveno naslovljeno na Zavod za turizem Kranj, v katerem pa je omenjeno tudi izdajanje soglasij za obremenjevanje okolja s hrupom zaradi prireditev, ki jih izdaja Mestna občina Kranj. Avtorju se zdi nedopustno, da izdajamo tovrstna dovoljenja. Naj pojasnimo.Dovoljenja, ki jih izdaja občina za začasno čezmerno obremenitev okolja s hrupom, so določena v Uredbi o načinu uporabe zvočnih naprav, ki na shodih in prireditvah povzročajo hrup. Zapisano je, pod kakšnimi pogoji lahko MOK izda dovoljenje. Med drugim je opredeljeno, da mora organizator izdelati (ne vedno) poročilo o prekomerni obremenitvi okolja s hrupom, kjer je določeno, koliko glasne so lahko zvočne naprave, da ne povzročajo prekomernega hrupa v okolici. Če se pojavi upravičena zahteva po izvajanju meritev, lahko občina organizatorju naloži tudi izvedbo meritev. To sicer pomeni velik strošek za organizatorja, zato se temu skušamo izogniti.
Prireditev ob postavitvi božičnega drevesa ter sprevod sv. Miklavža v Kranju seveda ne presegata oz. dosegata maksimalne obremenitve okolja s hrupom. Prireditvi se dogajata med 17. in 19. uro, uporaba mikrofona ter spremljajoča glasba pa niso na nivoju, ki bi lahko škodoval sluhu. Če se ugotovi kršitev glede na izdano dovoljenje, smo dolžni to prijaviti okoljskemu inšpektorju.
Postavlja se vprašanje, kako so lahko prebivalci starega mestnega jedra živeli v času, ko je skozi stari center še potekal promet? Hrup je bil takrat stalen in je poleg vibracij povzročal tudi hrup, ki je po uredbi mejni hrup za prireditve, to je 80 dBA.
Pogled izdanih dovoljenj pokaže, da sta bila letos s številom prireditvenih dni bolj obremenjena junij in avgust ter lani sedaj bližnji december. Junij je bil letos izjema, ker so se prireditve v okviru festivala Carniola odvijale na trgih starega mesta in ne na vrtu gradu Khislstein, ki se prenavlja. Težko pa verjamemo, da decembrski sejem ali glasba na jazz kampu, ki trajata največ dni, povzročata prekomerni hrup. Prav tako bi bilo neverjetno, če bi od hrupa dveh dni Kranfesta, za katerega verjamemo, da je najbolj hrupen, kdo zbolel.
P. S. Vprašanje županu kot zdravniku o obremenjevanju ljudi s hrupom razumemo zgolj kot retorično vprašanje.
Mendi Kokot,
odnosi z javnostmi,
Mestna občina Kranj