Politik Stane Kavčič dobil spomenik
V Ljubljani so na Trgu narodnih herojev odkrili doprsni kip Staneta Kavčiča, predsednika slovenskega izvršnega sveta v obdobju od 1967 do 1972. Kip je delo akademskega kiparja Metoda Frlica iz Poljanske doline.
Ljubljana – Letos je namreč minilo devetdeset let od rojstva slovenskega politika, ki so ga zaradi njegovih liberalnih reform leta 1972 po Titovem nalogu odstavili in upokojili. Lani je pobudo o postavitvi spomenika sprejel ljubljanski mestni svet, v torek pa je bilo v parku med slovenskim parlamentom in Narodnim muzejem slavnostno odkritje spomenika, ki se ga je poleg politikove družine udeležilo več pomembnih političnih osebnosti, med njimi nekdanji predsednik Milan Kučan, Kavčičev sodobnik in prijatelj Niko Kavčič, starosta slovenskega bančništva, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič in drugi. Ni pa bilo Janeza Janše in Igorja Bavčarja, ki sta leta 1988 izdala knjigo Kavčičevih dnevniških zapisov in spominov. Slavnostni govornik, predsednik vlade Borut Pahor je poudaril, da Stane Kavčič ni bil pomemben le kot politik tedaj, ko je bil aktiven, temveč je bil v osemdesetih letih pomemben tudi kot vzgib poznejših političnih sprememb v Sloveniji, pa tudi nacionalnih in gospodarskih. Ljubljanski župan Zoran Jankovič pa meni, da je Stane Kavčič veliko naredil tudi za Ljubljano, saj so v njegovem času začeli graditi Klinični center, letališče, novo hišo Radiotelevizije Slovenija in Cankarjev dom.
Avtor kipa Stanetu Kavčiču je akademski kipar Metod Frlic, doma v Poljanski dolini. Pred nedavnim je izdelal kip še enega politika, ki je v svojem času še bolj kot Stane Kavčič veljal za disidenta, kip Jožeta Pučnika. Na naše vprašanje, ali morda politiki zanj predstavljajo kak poseben navdih, je odvrnil, da ne, k izdelavi spomenika Stanetu Kavčiču pa je bil povabljen v okviru natečaja. Med tremi povabljenimi kiparji so izbrali njega. Delo je bilo po njegovih besedah kar zahtevno in je trajalo vse poletje. Pri študiju portretirančevega lika se je opiral na fotografije, ogledal si je tudi dokumentarni film o njem. »Omejitev pri ustvarjanju tega kipa je bila zahteva po realistični upodobitvi, kar je po svoje škoda, saj ne dopušča kreativne svobode,« je dejal Frlic. Umetnik trenutno ustvarja fontano, ki naj bi stala v Gorenji vasi, sicer pa je znan po svojih številnih delih, med drugim tudi Aleji znamenitih Ločanov.