Zibelka za angleški dvor
Inovatorka Erika Drobnič iz Železnikov je pripravila slovensko darilo za angleškega prestolonaslednika. Ta bo, upajmo, uporabljal zibelko Kiara Love, ki so jo izdelali v Pohištvu Potočnik iz Žabnice.
Železniki – »Upam, da se naša zibka ne bo izgubila med vsemi baročnimi zibelkami in bosta starša prepoznala slovensko kakovost ter jo uporabljala,« o tem, ali bosta princ William in princesa Kate uporabljala zibelko Kiara Love, pravi Erika Drobnič.
Razvili so jo z mislijo po kasnejši uporabi, prva zibelka pa je bila prej umetniško delo in nepraktična. S kasnejšimi dopolnitvami so več pozornosti namenili dobremu počutju otroka in uporabnosti. Kiara Love je nadgradnja zibelke, ki jo je inovatorka izdelala pred leti ter zaščitila zaradi svoje preprostosti in večnamembnosti. In uspelo ji je, saj jo danes že prodajajo predvsem po špansko govorečih deželah, lani jeseni pa je prišlo povabilo Amazona za prodajo v Veliki Britaniji.
»Takrat se je izvedelo za nosečnost princese, zato sem dobila idejo, da bi ji podarili zibelko, nam pa bi darilo prineslo prepoznavnost na angleškem trgu,« razloži inovatorka. Zibelko Kiara je ekipa dodelala: uporabili so les (osnova je breza, ki pomirja, javor rebraša jo osvetli), dodali vrhunsko steklo in čipke. Tako je nastala zibelka iz Slovenije (les, steklo, čipke), dodatek love k imenu Kiara pa predstavlja ljubezen naše države (sLOVEnia) do angleškega dvora.
Ekipa sodelujočih je rasla, poleg inovatorke iz Železnikov je sodeloval Aleš Potočnik iz Pohištva Potočnik iz Žabnice. Idrijsko čipko in posteljnino je prispevala Irma Vončina, pri oblikovanju sta se pridružila Julijan Krapež in Grega Likar. Etnologinja Anja Likar je dodala simbole, Peter Vdovč in Bojan Drobnič sta poskrbela za izvedbeni del. V podjetju Vitapur so poskrbeli za ležišče, blazinico, odejico in mehko zaščito. Vsi imajo ogromno znanja in svetovno priznane proizvode.
Ob tem je potrebno poudariti, da so uradno slovensko darilo ob rojstvu angleškega prestolonaslednika sprejeli tudi na angleškem dvoru (izročili ga bodo po rojstvu), sicer pa so skupno izdelali tri zibelke. Druga bo šla preko angleške dobrodelne organizacije angleški družini, tretja pa slovenski družini preko projekta Botrstvo. »Tako angleški kot slovenski družini bomo v dveh mesecih tudi opremili celotno otroško sobo,« še doda inovatorka.