Med sosedi 114
Dober večer sosed/Guten abend Nachbar je prireditev, ki jih na predvečer avstrijskega državnega praznika 26. oktobra prirejajo v krajih v dvojezičnem delu Koroške.
Njihov namen je prispevati k sožitju nemško in slovensko govorečih Korošcev, k medsebojnemu spoštovanju in k priznavanju različnosti ter strahu, da bi en narod lahko ogrozil svobodo in pravice drugega. Te vrednote so posebej zapisane v Avstrijski državni pogodbi iz julija leta 1955 in v Deklaracijo o neodvisnosti Republike Avstrije, ki je bila razglašena 26. oktobra istega leta. Do takrat so imeli oblast zavezniki. Slovenci so imeli pri priznanju sedanje Avstrije pomembno vlogo. Njihov protifašistični boj kot edini na ozemlju Avstrije, ki je bila leta 1938 z Anschlussom priključena k nacistični Nemčiji, je bil odločilen dejavnik za vnovično priznanje avstrijske države. Zaradi tega so bile Slovencem v 7. členu Avstrijske državne pogodbe priznane posebne jezikovne in druge kulturne ter izobraževalne pravice. Med drugim je bilo uzakonjeno obvezno dvojezično šolstvo na celotnem južnem delu Koroške, kjer je živelo takrat še okrog 50 tisoč Slovencev. Žal je začela oblast nove države, v katero so se vrinili številni do takrat potuhnjeni člani nacionalističnih in nacističnih organizacij, kmalu zmanjševati pravice Slovencev. Najprej je bilo na udaru dvojezično šolstvo. Že leta 1958 ni bilo več obvezno, ampak so morali državljani svoje otroke prijavljati k dvojezičnemu pouku.
Ena od letošnjih prireditev Dober večer sosed je bila v soboto, 25. oktobra, zvečer v polni farni dvorani v Železni Kapli. Izvrstno jo je organiziralo Slovensko prosvetno društvo Zarja. V njegovem imenu je občinstvo in nastopajoče nagovorila podpredsednica Maria Ošina. Nastopili so domača tamburaška skupina Tamika in gledališka skupina z dvojezičnim recitalom Ljubim svobodo, pevski kvintet bratov Smrtnik iz sosednjih Kort in kot gosta mestni mešani pevski zbor iz Friesacha/Breže in ženski pevski zbor Dupljanke iz Dupelj. Občinstvo je uživalo v izbrani pesmi in besedi. O pomenu praznika in sožitju med različno govorečimi v občini je govoril župan Železne Kaple Dieter Haller, slavnostni govornik pa je bil dolgoletni funkcionar slovenskih organizacij na Koroškem in upokojeni šolski ravnatelj Franz Kukovica iz sosednje Žitare vasi/Sittersdorf. Povedal je, da so šele nacisti zlomili hrbet in izgnali slovenščino iz šole in cerkve. V deželi se sožitje zboljšuje, vendar je slovenščina še vedno izobčena iz javnosti. Za Železno Kaplo to ne velja. Pri tem ima zasluge tudi župan, ki si upa kdaj tudi plavati proti toku. Tako, kot je v Železni Kapli, bi moralo biti še marsikje na Koroškem, je povedal govornik.