Na poštenost in pravičnost smo pozabili
Tako kot ljubljanski nadškof Alojz Uran na Brezjah so tudi drugi slovenski škofje v svojih pridigah opozarjali na posledice krize in na duhovne ter gmotne stiske ljudi.
Brezje – Vsako leto na praznik velikega šmarna v Marijinih romarskih središčih mašujejo slovenski škofje. Na letošnjih mašah so se posebej spomnili leta duhovnikov, ki ga katoliška Cerkev praznuje letos, znova priporočili slovenski narod Mariji in napovedali, da bo 13. junija prihodnje leto slovenski evharistični kongres.
Osrednja počastitev velikega šmarna v ljubljanski nadškofiji je bila v soboto dopoldne pred Marijino baziliko na Brezjah. Udeležilo se jo je več tisoč romarjev iz različnih krajev Slovenije, največ z Gorenjskega, Ljubljane in osrednje Slovenije. Mašo je daroval ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran, ki je svoj nagovor vernikom začel z besedami o sedanji gospodarski, socialni in duhovni krizi. »Razmere, v katerih se nahajamo, niso lahke: globalna ekonomska in socialna kriza je zajela tudi Evropo in Slovenijo. Vidimo, kako smo v dobrem in hudem odvisni drug od drugega. Propadanje podjetij, brezposelnost, razkorak med bogatimi in revnimi … Napovedujejo tudi pandemijo nove gripe. Vse to v nas povzroča strah, negotovost, bolečino, stisko. Za pravo in učinkovito reševanje krize je potrebno iskati njene vzroke. V ozadju je dolgotrajna kriza vrednot, ki so za osebno in družbeno življenje nujno potrebne: poštenost, pravičnost, enakopravnost. Zadnji temelj pa je ljubezen v resnici.«
Spomnil je na zadnjo okrožnico papeža Benedikta XVI. s tem naslovom, ki je v presoji sedanjega položaja v svetu zapisal, da je človek spregledal svoje bistvo, saj ne živi le od kruha, imetja, denarja, užitkov in časti, ampak je telesno in tudi duhovno bitje. Krivične strukture ustvarja človek z neodgovornim ravnanjem in zakoni, ki ne spoštujejo človekovega dostojanstva in zastrupljajo odnose med ljudmi in do bivanjskega okolja.
Tudi drugi škofje so v pridigah poleg opisovanja verskega in človeškega pomena Marije opozarjali na socialne in duhovne težave ljudi. Novomeški škof Andrej Glavan (do odhoda na ljubljansko nadškofijo in nato na škofovsko dolžnost v Novo mesto je bil župnik v Stari Loki – op.p.) je v pridigi v Zaplazu dejal, da se Slovenija in svet utapljata v apatičnost, brezbrižnost in brezvernost, v novo poganstvo. »To je bolj nevarno kot nova gripa in vse neozdravljive bolezni skupaj.« Celjski škof in mariborski nadškof pomočnik Anton Stres pa je v Petrovčah opozoril, da »nimamo pravice delati, kar se nam zljubi. Ni vse dovoljeno. Gospodarska kriza nas poziva, da varujemo vsako življenje in mislimo na druge. Ne smemo skrbeti za zase, ampak tudi za druge, za skupno blaginjo.«