Zelena »čakalnica« pod gradom
Pod parkiriščem na Blejskem gradu so minuli petek uradno odprli prenovljeni grajski park, v katerem bodo lahko obiskovalci v lepem zelenem okolju počakali na vstop na grad ali posedeli po obisku gradu.
Bled – »Po končanem desetletnem ciklu investicij v obnovo grajske stavbe smo lani že takoj svoj pogled usmerili še v širši grajski kompleks. Najprej je prišla na vrsto ureditev grajskega parka,« je ob odprtju prenovljenega parka poudaril Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled, ki upravlja Blejski grad. Park je bil namreč zelo neurejen, v precejšnji meri ga je prizadelo tudi lansko viharno vreme v oktobru. Z obnovo parka je bil po besedah župana Janeza Fajfarja storjen velik korak k lepši podobi celotnega gradu. »Park daje vtis urejenosti, a se kljub temu lepo zlije z okolico.« Posebno je ponosen, je še dodal, ker je Zavod za kulturo naložbo v celoti pokril iz prihodkov od vstopnin na Blejski grad. »Čeprav nas množičen obisk včasih jezi, pa si brez tega ne bi mogli privoščiti vseh naložb na gradu,« je opozoril.
Dobrih tristo tisoč evrov vredno obnovo parka so začeli aprila in jo končali pred dvema tednoma. Dela so po Završnikovih besedah trajala precej dlje, kot so sprva načrtovali. Park se namreč nahaja na občutljivem območju, kjer so že v preteklosti odkrili številne arheološke najdbe, zato so sočasno potekale tudi obširne arheološke raziskave. »Pod parkom smo našli številne dokaze, da je bilo to območje stalno naseljeno,« je poudaril Završnik. Najdbe namreč izhajajo iz različnih zgodovinskih obdobij, med njimi so osti puščic, kamnite sekire, rimski novci, okraski in druge najdbe, ki jih ta čas hrani Gorenjski muzej v Kranju. »Javnosti jih bomo predstavili v okviru arheološkega muzeja, ki ga nameravamo urediti na prostoru sedanje mehanične delavnice ob galeriji moderne umetnosti, ki nastaja na lokaciji nekdanje Pristave.« V okviru obnove parka so poskrbeli za celovito sanacijo vseh opornih skalnih zidov in njihovo pozidavo v prvotnih gabaritih. Na novo so zgradili okrog 250 metrov delno osvetljenih sprehajalnih poti ter postavili razgledišče in tri stopnišča za urejene prehode preko parka. »Skoraj celotna površina je prekrita z novo travno rušo, odstranili smo stara, umirajoča drevesa ter v skladu s soglasji in projektom zasadili nova, park smo opremili tudi z novimi klopmi.« Načrt ureditve je pripravil arhitekt Matej Kučina. Park zdaj po Završnikovih besedah s svojo urejenostjo dopolnjuje enkratnost Blejskega gradu. »Služil bo kot lokacija za zadrževanje obiskovalcev gradu pred in po ogledu, namenjen bo tudi organizaciji prireditev.«
Ob tem je tudi Završnik spomnil, da trume obiskovalcev gradu, ki včasih povzročajo tudi nejevoljo, obenem ustvarjajo možnosti in vire za vse naložbe. Letos so našteli že 525 tisoč obiskovalcev, do konca leta jih pričakujejo 580 tisoč, kar je nekoliko več kot lani. Prihodnje leto načrtujejo uvedbo elektronskih rezervacij, s čimer bodo lahko v večji meri uravnavali vstop na grad prek dneva. Nadaljevali bodo tudi naložbe na gradu in v njegovi okolici. Lotili se bodo celovite prenove Mrakove domačije, takoj po novem letu naj bi objavili tudi razpis za pripravo projekta in gradnjo dvigala na grad.