Vadba v vodi za boljše počutje

Voda zaradi svojih značilnosti predstavlja idealno okolje za igro, zabavo, druženje in sprostitev. Predvsem v tujini je postala vadba v vodi zelo priljubljena med široko populacijo. V Sloveniji bolj množično privablja udeležence šele zadnjih nekaj let. Zaradi širokega kroga vadečih, vključno z elitnimi športniki, čedalje bolj odkrivamo primernost vode za vadbo. Prednost vadbe v vodi je v tem, da je primerna za vse, ne glede na starost, predhodno znanje in izkušnje, treniranost in plavalsko znanje. Namenjena je tistim, ki želijo pridobiti telesno kondicijo, zmanjšati telesno težo ali pa se sprostiti po napornem dnevu.

Teža telesa je v vodi kar za 85 odstotkov manjša od običajne. Med vadbo v vodi je pritisk na kosti, sklepe in njihove sestavne dele precej manjši v primerjavi z vadbo na kopnem. To predstavlja pomembno prednost za ljudi, ki imajo težave s koleni, kolki, hrbtenico ali prekomerno telesno težo.

Upor vode nenehno ruši uravnoteženi položaj telesa in ugodno vpliva na krepitev mišic, ki so pomembne za nadzor telesne drže. Hkrati onemogoča izvajanje hitrih in sunkovitih gibov ter s tem zmanjša možnost poškodb mišic in sklepov med vadbo. Mišične bolečine po vadbi v vodi se le redko pojavijo.

Hidrostatični pritisk vode izboljša pritok krvi do srca, zniža srčni utrip v mirovanju, povzroča poglobljeno izdihavanje in s tem krepitev srčne mišice, ožilja in dihalnih mišic. V vodi je srčni utrip pri enaki obremenitvi in enakih učinkih vadbe nižji kot na kopnem, zato je srce manj obremenjeno. Plast zraka nad vodno gladino je zasičena z vodnimi kapljicami, kar ugodno vpliva na sluznico dihal in olajša dihanje astmatikom.

Kljub naporu med vadbo v vodi nikoli ne bomo imeli občutka pregretosti, saj voda hladi in preprečuje občutek potenja. Sila vzgona podpre težo dela telesa, ki ga raztezamo, topla voda pa sprošča mišična vlakna in nam omogoča razteg v kar največjem obsegu giba.

Vadba v vodi blagodejno vpliva na srčno žilni sistem, povečuje mišično moč in vzdržljivost, izboljšuje gibljivost, zmanjšuje nabiranje in zastajanje tekočin v telesu, ob primernem tempu pa dosegamo tudi učinkovito izgorevanje maščob. Gibanje vode ves čas rahlo masira telo, kar povečuje prekrvljenost in občutek sproščenosti po vadbi ter na boljši spanec. Dejavna sprostitev telesa z gibanjem zmanjšuje napetost, izboljša razpoloženje in odpravlja nespečnost.

Poglejmo, kako lahko na zabaven način s preprostimi vajami v vodi naredimo nekaj za izboljšanje zdravja in počutja:

- Začnemo z ogrevanjem, tako da hodimo po plitvi vodi. Hoja po vodi uravnava toplotno ravnovesje telesa, pomirja vegetativni živčni sistem, krepi venski žilni sistem in povečuje odpornost. Najprej počasi, nato vedno bolj energično. Ustavimo se v višini vode nekje do pazduhe in sproščeno tečemo na mestu. Pri tem se vsakič s celim stopalom dotaknite tal. Postopno preidite v poudarjeno korakanje, tako da kolena dvigujete tako visoko, kolikor morete. Roke naj ritmično sledijo gibanju nog.

- Stojimo na dnu v razkoraku v širini bokov. Stopala so obrnjena rahlo navzven, kolena so rahlo pokrčena. Poskočimo v širši razkorak, hkrati pa roki potisnemo v odročenje, dlani obrnemo navzdol. Nogi in roki aktivno vrnemo v začetni položaj.

- Iz osnovnega položaja malo pokrčimo kolena in spodnji del telesa obrnemo desno, hkrati roki potisnemo levo. Položaj rok in nog aktivno zamenjamo.

- Iz osnovnega položaja odnožimo iztegnjeno desno nogo, hkrati roke potisnemo v levo stran. Položaj rok in nog aktivno zamenjamo.

- Iz osnovnega položaja z rokami v odročenju se sonožno odrinemo od dna in skrčimo kolena. Pete približamo zadnjici. Hkrati roki stisnemo ob telo. Prožno pristanemo v osnovnem položaju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sobota, 13. januar 2024 / 17:32

Jaslice

Božič in jaslice so neločljivo povezani. So najstarejši simbol novega leta in novega rojstva. Vse drugo – novoletna jelka, adventni venec, z lučkami okrašena okolica, ognjemet, božične zve...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Začimbe in zelišča tudi zdravijo

V katero jed dati to ali ono začimbo, da bo jed okusna, vabljiva, imela pravi »žmah«, kot pravimo, je vprašanje, ki pri vsakdanji kuhi najbolj tare mlade gospodinje. Sicer je zadnje čase...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Silvestrovi čajni napitki

Imejte v zalogi baziliko, meto, meliso, peteršilj, janež, komarček ...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Arcnije za vse sorte

Pa še nekaj o zdravilstvu naših babic, prababic ...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Zeli z velikimi močmi

Z uporabo zelišč želi človek povečati kakovost svojega življenja. Odkriva nove poti, kako združiti znanje in izkušnje svojih prednikov z novimi znanstvenimi dognanji. Na domačem vrtu goji poprovo meto...

Splošno / nedelja, 1. januar 2006 / 06:00

Resnica in privid zdravil

Otok Kosu, Grčija, 5. stoletje pred našim štetjem; Hipokrat, zdravnik in oče načel o moralnem liku zdravnika, povišano telesno temperaturo in bolečino v sklepih lajša s salixom, izvlečkom iz vrbovega...