V gore primerno opremljeni
V petek so policisti gorske enote v okviru preventivne akcije opozarjali planince na previdnost v gorah, kamor se je poleti treba odpraviti zgodaj zjutraj in primerno opremljen.
Vršič – V policijski patrulji, ki je z Vršiča proti Mojstrovki krenila zgodaj zjutraj, sta planincem svetovala vodja gorske policijske enote Robert Kralj in policist Roman Skumavec. Kot sta ugotovila, so se planinci glede na vremensko napoved, da bo ta dan vroče, odpravljali v gore prepozno. »Pri sestopu z Mojstrovke okrog 11. ure je največ planincev po južni strani šele prihajalo. Videlo se je, da so utrujeni. Pravi čas bi bil zjutraj okrog šeste ure,« je pojasnil Kralj. Vročina namreč ne povzroči le izčrpanosti, ampak lahko pripelje do dehidracije ali celo toplotnega udara. Planinci morajo zato imeti s seboj dovolj tekočine, biti pa morajo tudi primerno opremljeni.
Vreme v gorah se lahko hitro spremeni, zato policisti priporočajo, da imajo planinci opremo tudi v ta namen. Da je lahko zelo hladno, najhitreje občutijo ponesrečenci, ko dalj časa čakajo reševalce. Ob poslabšanju vremena nevarnost predstavlja tudi strela. Če nas ujame nevihta, je najbolje čim prej sestopiti v dolino. Če to ni mogoče, moramo najti zavetje, vendar ne na grebenu ali v bližini jeklenic, zatrjuje Kralj. Gornikom svetuje nošnjo visokih čevljev, v izpostavljenih delih, kjer je možnost padajočega kamenja, tudi čelado, na zavarovanih poteh plezalni pas, na zelo zahtevnih pa še samovarovalni komplet.
Po Kraljevih besedah cepina in derez ne potrebujemo, če se na Mojstrovko vzpenjamo po južni strani, če pa se odpravimo na katerikoli vrh čez dva tisoč metrov po severni strani, kjer je treba prečiti snežišča, so dereze in cepin potrebni tudi za samo nekaj metrov, saj lahko hitro pride do zdrsa. »Predvsem tuji turisti so imeli popolno opremo – tako varovalne komplete kot tudi čelade. Zanimiv je bil primer treh mladih planincev, ki so se odpravili po Hanzovi zavarovani poti in niso imeli čelad, misleč, da se nič ne more zgoditi. Nekaterim, ki s svojo opremo niso sodili v ta svet, smo svetovali, naj obrnejo. Naša priporočila so upoštevali,« je o petkovi preventivni akciji povedal Robert Kralj. Kot zelo pomembno aktivnost je izpostavil vpis gornikov v knjigo v bližnji planinski koči.
Vodja gorske policijske enote ugotavlja, da so pri zdrsih, do katerih pride predvsem zaradi neprimerne obutve, najpogostejše poškodbe spodnjih okončin. »Planinstva se ne da naučiti v nekaj dneh iz priročnika. Zato je pomembno, da se tega ljudje lotevajo postopoma. Da ne gredo iz nič na Triglav,« dodaja Kralj. Policisti med akcijo ugotavljajo še morebitne kršitve javnega reda in miru, kršitve s področja varstva okolja in obveščanja v primeru gorskih nesreč. Do petka je bilo sicer v slovenskih gorah že 180 posredovanj. V 57 primerih so posredovali tudi helikopterji Slovenske vojske in policije. V petek so v dolino prepeljali enajstega smrtno ponesrečenega planinca letos.