Big Ben je bil točen kot švicarska ura.

Tudi v Londonu sije sonce

Čeprav mnogi ob misli na Anglijo in London najprej pomislijo na dež in dežnike, nas je Gorenjke tri dni skupaj grelo jesensko sonce.

London, prestolnica Združenega kraljestva Velike Britanije in Anglije, se nam je študentkam že dolgo zdela čudovita ideja za krajši jesenski izlet. Mesto so ustanovili Rimljani že davnega leta 50 pr. n. št. pod imenom Londinium. Že takrat je bilo središče rimske province Britanije, kasneje pa je postalo glavno mesto Britanskega imperija. Danes v njem živi več kot sedem milijonov prebivalcev in je znan po mnogih znamenitostih, za katere smo menile, da so vredne ogleda. Tako smo si tri prijateljice preprosto preko interneta poiskale prenočišče v enemu izmed mnogih hostlov v središču Londona in z nizkocenovnim letalskim prevoznikom (povratno karto je moč kupiti že za cent, skupaj z letališkimi taksami pa nato prevoz stane okoli 20 evrov) iz Maribora poletele proti londonskemu letališču Stansted. Nemudoma, saj smo za potepanje imele na voljo le slabe tri dni, smo se odpravile raziskovati mesto. Najprej smo si privoščile večerni sprehod do znamenitega Hyde parka, kjer si Londončani pogosto krajšajo prosti čas s posedanjem ali tekom. Nato smo si ogledale eno največjih veleblagovnic na svetu Harrods, ki je nedvomno raj za nakupovanje. Veleblagovnico obišče tudi do 300.000 kupcev na dan, v njej pa je zaposlenih več kot 5.000 ljudi iz več kot 50 različnih držav. Vsako noč zgradbo razsvetli 11.500 žarnic, zato si jo je vredno ogledati tudi ponoči.

Po »netipičnem« angleškem zajtrku (Angleži najraje zajtrkujejo fižol, slanino, klobasice in jajca, me pa smo si privoščile kruh in marmelado), smo se naslednje jutro najprej odpravile na ogled Nothing hilla in Buckinghamske palače, uradnega domovanja britanske kraljeve družine od leta 1837. Kraljeva rezidenca ima vsega skupaj kar 775 sob, od tega 19 sob za uradne sprejeme, kljub temu pa je v lasti kraljeve družine poleg Buckinghamske palače še veliko drugih domovanj, ki javnosti niso toliko na očeh.

Seveda si nismo mogle predstavljati obiska Londona brez vožnje s »Tour busom«. Dvonadstropni avtobus nas je za 19 funtov popeljal po centru Londona, kjer smo si pobližje ogledale vsem dobro znani Big Ben, Tower bridge, Trafalgar square, Tower of London in še številne druge znamenitosti. Prav posebej nas je navdušil London Eye, ki je ena izmed novejših londonskih atrakcij. Odprli so ga leta 2000 v sklopu praznovanja novega tisočletja. Gre za ogromno kolo, ki je visoko kar 135m in vam v pol ure omogoči panoramski pregled mesta z okolico (ob sončnem vremenu sega razgled vse do 40 kilometrov oddaljenih vasi). Vstopnica stane okoli 15 funtov na osebo.

Pot nas nato vodila proti Camden townu. Ta predel Londona je znan po Camden Lock Marketu, tržnici z ozkimi uličicami in številnimi majhnimi trgovinicami s »second hand« robo, kičastim nakitom, majicami in puloverji s provokativnimi napisi, ne manjka pa niti ponudnikov hrane in pijače. Sončen dan, poln raziskovanja, smo zaključile v Londonskem Hard Rock Cafeju. Ta se namreč nahaja v središču Londona, točneje na ulici imenovani Old Park Lane, že od leta 1971. V njem najdemo izjemno bogato kolekcijo glasbil, oblačil ter ostalih spominkov, ki so jih svetovno znani rockerski glasbeniki podarili baru. Med najbolj zanimive eksponate zagotovo sodijo kitari Erica Claptona in Lennya Kravitza, črni pleteni šal Janis Joplin iz leta 1967 ter keramične maske z ročno poslikavo Alicea Cooperja, Donne Summer, Boyja Georga in mnogih drugih. Poleg bara najdemo tudi bogato založen Hard Rock Shop, v katerem je moč kupiti različne modele majic, puloverjev, kap ter številnih drugih spominkov z logotipom slavnega Hard Rock Cafeja.

Po kratki noči smo iz sončnega in prebujajočega se Londona spet poletele proti meglenemu mariborskemu letališču. In nihče nas ne more več prepričati, da je London najbolj znan po dežju.

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 3. julij 2022 / 09:25

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Skupina NLB širi poslovanje

Ljubljana - Skupina NLB je v Beogradu predstavila novo družbo za dodatno pokojninsko zavarovanje - NLB Novo penzijo. Zakon o prostovoljnih pokojninskih fondih in pokojni...

Žiri / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Borci se bodo zbrali Pr´ Zet

Žiri - Občinsko združenje borcev in udeležencev NOB Žiri to nedeljo, 14. marca, vabi na občini zbor, ki se bo začel ob 14. uri v gostilni Pr' Zet (prej pri Aleksu) na Do...

GG Plus / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Podarjeno za vedno

Zgodba o Nataši

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Izboljšati sodelovanje s pihalnim orkestrom

Z januarjem je vršilec dolžnosti ravnatelja Glasbene šole Škofja Loka postal skladatelj in profesor klavirja Peter Kopač.

Splošno / sreda, 28. februar 2007 / 06:00

Zbirka radioaktivnih kamnov pod posteljo

Franc Braniselj je znano škofjeloško ime. Ugledni direktor več podjetij na Škofjeloškem, ki je v petdesetih letih z družino prišel iz Ljubljane, se v pokoju posveča svojemu najljubšemu konjičku, miner...