Gozd leto dni po neurju
Lanskoletno neurje je na Gozdu povzročilo za kar deset milijonov evrov škode, posledice pa so danes že skoraj v celoti odpravljene.
Gozd – V ponedeljek, natanko leto dni po katastrofalnem neurju z močnim vetrom, ki je opustošilo vas Gozd v dolini Črne in povzročilo veliko škodo tudi v južnem delu kamniške občine, je župan Tone Smolnikar v prenovljenem gasilskem domu na Gozdu predstavil, kaj vse je bilo narejenega v minulem letu.
»Pogled na Gozd je danes impresiven, sploh za vse tiste, ki se spominjajo pogleda na uničeno vas pred natanko letom dni. S pomočjo gasilcev, sorodnikov in prijateljev so domačini svoje objekte začeli obnavljati takoj, veliko pomoči pa je v obliki denarnih sredstev in materiala prišlo tudi z občine, države, Rdečega križa in Karitas. Narava nam lani sicer res ni prizanesla, saj je le deset dni za tem neurjem toča z vetrom spet udarila, takrat najhuje v Tunjicah, kjer pa smo škodo tudi že odpravili. Pogled na nove strehe in obnovljena poslopja, ki smo mu danes priča, govori predvsem o solidarnosti in občutku za nesrečo bližnjega,« je hitro pomoč sosedov in gasilcev ter splošno humanitarno akcijo Kamničanov, kar je pripeljalo do nove podobe vasi, izpostavil župan Smolnikar in dodal, da so svoje naredili tudi delavci Elektra in Telekoma, ki so vse kable že položili v zemljo.
V omenjeni ujmi pred letom dni, v kateri je veter dosegel hitrost kar 120 km/h, je bilo po vsej kamniški občini poškodovanih 476 objektov, od tega 275 stanovanjskih stavb, škoda na objektih pa je bila ocenjena na 2,1 milijona evrov. Občinske komisije za ocenjevanje škode so v dneh po neurju celotno škodo ocenile na kar deset milijonov evrov, občina pa je za prvo pomoč najbolj prizadetim dobila tudi 240 tisoč evrov državne pomoči, 296.390 evrov od Rdečega križa Slovenije in 275 tisoč od Slovenske Karitas.
Objektni na Gozdu so večinoma že obnovljeni, na hudo uro izpred enega leta pa bodo še nekaj časa spominjali uničeni gozdovi. Kot je povedal vodja kamniške enote Zavoda za gozdove Miha Zabret, je bilo na območju KS Gozd in Črnivca poškodovanih 3050 hektarov gozdov, od tega je bil kar 290 hektarov v celoti uničenih. »Do sedaj so lastniki gozdov pospravili že 85 odstotkov vse uničene lesne mase, polomljenih dreves pa je za pet let normalnega poseka. Če bi hoteli pogozditi vse najbolj prizadete predele, bi potrebovali 1,5 milijona drevesnih sadik. Računamo, da bo narava sama zacelila svoje rane, seveda pa bo težje za lastnike, saj bodo gozdovi za obnovitev potrebovali več desetletij,« je povedal Zabret.