V oglasih obvezni energetski kazalniki
Od 1. januarja dalje so pri oglaševanju stavb oz. stanovanj za prodajo ali za oddajo v najem obvezni tudi podatki o njihovi energetski učinkovitosti.
Postopek izdelave energetske izkaznice obsega pregled stavb in naprav, analizo podatkov o stavbi in rabi energije, izračun potrebnih energijskih kazalnikov in vpis podatkov v register, ki naj bi ga v elektronski obliki vzpostavili najkasneje do konca leta 2015.
Po veljavni uredbi znaša najvišja cena za izdajo izkaznice za stavbe z manj kot 220 kvadratnih metrov uporabne površine 170 evrov, za stavbe z večjo površino pa 0,89 evra za kvadratni meter.
Kranj – Od 1. januarja je pri oglaševanju stavb oz. stanovanj za prodajo ali za več kot enoletni najem obvezna tudi energetska izkaznica, od 24. februarja dalje pa brez tovrstne izkaznice ne bo možno skleniti kupoprodajne oz. najemne pogodbe. Za oglaševanje brez izkaznice je zagrožena kazen 250 evrov, za sklenitev pogodbe pa 300 evrov.
Kot je ob uveljavitvi novosti povedal minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, je energetska izkaznica namenjena boljši obveščenosti potrošnikov, torej tistega, ki želi stavbo oz. stanovanje kupiti ali najeti. Ker je vsaka stavba oz. stanovanje porabnik energije, je smiselno, da potrošnik pred nakupom ali najemom preveri, kako je energetsko varčna oz. potratna. Izkaznica vsebuje podatke o energetski učinkovitosti, poleg tega pa tudi priporočila, s katerimi bi to učinkovitost izboljšali. Lastniki stavb morajo izkaznico pridobiti le v primeru, če stavbo ali stanovanje prodajajo ali oddajajo v nov najem, daljši od enega leta. Obvezna je tudi za vse nove stavbe in za vse javne stavbe s površino, večjo od 500 kvadratnih metrov, z 9. julijem letos pa se bo ta meja znižala na površino 250 »kvadratov«. Zakon je določil tudi nekaj izjem, tako izkaznice niso potrebne za stavbe, ki so varovane v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine ali se uporabljajo za obredne namene ali verske dejavnosti.
Energetske izkaznice je predpisal že stari energetski zakon, (nove) stavbe, za katere je veljala zakonska obveznost, bi jo morale imeti že vsaj od predlanskega julija dalje. Tudi novi energetski zakon, ki je začel veljati 22. marca lani, je izkaznice ohranil, vključil pa je tudi zahtevo po navedbi energetskega kazalnika pri oglaševanju nepremičnin od 1. januarja 2015 dalje. V praksi se je zapletlo pri pridobivanju energetskih izkaznic za stanovanja v večstanovanjskih stavbah. Ta zaplet je rešil šele novi pravilnik o metodologiji izdelave in izdaje energetskih izkaznic stavb, ki je začel veljati 20. decembra lani. Po tem pravilniku je energetsko izkaznico možno izdati za posamezni del stavbe, če tehnične lastnosti stavbe in vgrajenih sistemov omogočajo celovito analizo energetske učinkovitosti posameznega dela stavbe, vendar je pogoj, da je v večstanovanjski stavbi vzpostavljena etažna lastnina. Čeprav je v Sloveniji po zadnjih podatkih 268 neodvisnih strokovnjakov, ki so usposobljeni za izdelavo energetskih izkaznic, je bolj malo verjetno, da so vsi lastniki, ki oglašujejo prodajo ali najem stavb oz. stanovanj, izkaznice pravočasno pridobili. Na trgu se oglašuje okoli 22 tisoč nepremičnin, ki potrebujejo izkaznico; lastniki pa so jih po podatkih ministrstva za infrastrukturo do 17. decembra lani pridobili 1093.
»Lastniki so imeli za pridobitev izkaznice, zlasti za stanovanja v večstanovanjskih stavbah, premalo časa, upam, da bo to upoštevala tudi inšpekcija in da jih bo na začetku le opozarjala – vsaj do 24. februarja, ko bo energetska izkaznica obvezna za sklenitev pogodbe o prodaji ali najemu stavbe,« je dejal Borut Kordež, lastnik in direktor nepremičninske družbe Makler, in dodal, da je bilo teden pred koncem lanskega leta vsega šest lastnikov, ki oglašujejo nepremičnine prek njihove družbe in so že naročili izdelavo energetske izkaznice.