Psov ne bodo usmrtili
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob koncu junija odpravilo odločbo, s katero je veterinarska uprava odredila usmrtitev psov, ki sta pred tremi leti v Ljubljani napadla Stanislava Megliča iz Tržiča.
Ljubljana – Začetek zgodbe sega v leto 2006, ko so trije psi bullmastiffi v Rožni dolini v Ljubljani napadli in močno oklali Stanislava Megliča iz Tržiča. Medtem ko je policija enega od psov pokončala že med intervencijo, je o usodi preostalih dveh, Joyu in Atlasu, odločala »bitka« med lastnikom psov ter upravnimi in sodnimi organi. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je kot drugostopenjski organ v upravnem postopku ob koncu junija odločilo, da se zasežena psa pod določenimi pogoji lahko vrneta lastniku in da je z doslednim upoštevanjem teh pogojev možno preprečiti nevarnost teh psov za okolico.
Republiška veterinarska uprava (Vurs) je februarja lani izdala odločbo o takojšnji humani usmrtitvi psov. Ker je takšno odločbo kasneje potrdilo tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano kot drugostopenjski organ, je lastnik psov začel upravni spor, v katerem je upravno sodišče usmrtitev psov odložilo do pravnomočnosti odločbe; takšno odločitev pa je potrdilo tudi vrhovno sodišče. Upravno sodišče je ugotovilo, da veljavnega zakona o varstvu živali po ustavi ni mogoče uporabiti za nazaj, ker bi v konkretnem primeru posegli v že pridobljene pravice lastnika psov. Po sedanjem zakonu je psa sicer dovoljeno usmrtiti, če z ugrizom povzroči posebno hude telesne poškodbe; po zakonu, ki je veljal v času napada psov na Tržičana, pa je usmrtitev možna le v primeru, če nevarnosti psa za okolico ni možno preprečiti drugače kot z usmrtitvijo. Upravno sodišče je naložilo Vursu, da mora to ugotoviti v ponovljenem postopku. Uradni veterinarski inšpektor, ki je odločal o tem, pri dveh ponovnih odločitvah ni upošteval napotkov sodišča, zato je moralo v celoti, tudi vsebinsko, odločiti ministrstvo za kmetijstvo. Ministrstvo je pri tem odločilo v skladu z mnenjem posebne komisije, ki je pregledala in preizkusila pse v zavetišču Gmajnice. Komisija je ugotovila, da je zasežena psa možno pod določenimi pogoji vrniti lastniku. In kakšni so ti pogoji? Psa lahko bivata izključno na lokacijah Oražnova ulica 11, Ljubljana, in Javor 2, Dobrunje, tu se lahko prosto gibljeta le na ograjenih površinah in ob navzočnosti lastnika oz. njegovih družinskih članov. Na sprehod ju je dovoljeno voditi le ločeno, vsak pa mora biti opremljen z nagobčnikom in dovolj močnim povodcem. Lastnik mora v dveh mesecih obnoviti znanje o vzgoji psov.