LTH v stečaj, delavci na protestu pred vlado
Okrožno sodišče v Kranju je potrdilo začetek stečaja LTH, delavci pa opozarjajo na svoj položaj.
Škofja Loka, Ljubljana – V četrtek je Okrožno sodišče v Kranju ugodilo predlogu Občine Škofja Loka, da se začne stečajni postopek v Loških tovarnah hladilnikov (LTH). Za stečajnega upravitelja je sodišče imenovalo Dušana Taljata. V času od vložitve občinskega predloga za stečaj 13. maja je bilo precej ugibanj o tem, ali je resnično uprava LTH vložila ugovor oziroma zahtevo za odložitev odločanja, vendar se je na koncu izkazalo, da ni bilo tako. Zlasti razumljivo nestrpni so delavci LTH, ki so brez plač že četrti mesec, brez začetka postopka stečaja in odpovedi delovnih razmerij pa se niso mogli prijaviti na Zavod za zaposlovanje, kjer bi dobili vsaj nadomestilo za brezposelne. Stiska je bila že tako huda, da so razmišljali o izrednih odpovedih delovnega razmerja, kar pa bi pomenilo le uvrstitev na seznam brezposelnih brez nadomestila. Kaj je bil vzrok za odlašanje z začetkom stečaja in za igranje z delavci, ni jasno, iz sklepa sodišča je razvidno, da je predlog za stečaj 18. maja vložila tudi uprava LTH.
Še preden so delavci v sredo popoldne izvedeli za začetek stečaja, so se odločili, da na svoj položaj opozorijo s protestom pred slovensko vlado. Tako se je včeraj 170 delavcev odpravilo na protest pred vladno palačo ob 10. uri, ko naj bi se začela redna četrtkova seja vlade. Sprejel jih je minister za delo družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, ki so ga seznanili s položajem ter mu izročili tri zahteve po ureditvi uresničevanja njihovih pravic in ga opozorili na potrebo, da se zakonodaja (Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju) dodobra analizira in dopolni tako, da bo v bodoče onemogočeno izmikanje uprav ter lastnikov in omogočeno učinkovitejše ukrepanje sodišč pri uresničevanju pravic delavcev. Minister Svetlik je delavcem obljubil, da bo vlada poskrbela, da jim bodo vse pravice, ki jih imajo kot delavci družbe v stečaju, uresničene in tudi, da se bodo lotili popravkov zakonodaje, ki bodo onemogočili zelo slab položaj delavcev, v kakršnem so se znašli delavci LTH.
Po zaključku protesta pred vlado so se delavci s štirimi avtobusi odpravili še v Novo Gorico na dom večinskega lastnika in predsednika uprave LTH Miloša Kodreta. Prav njega namreč krivijo za svoj položaj, agonijo, ko so mesece ostali brez plač. Sumijo tudi, da jim krade preostalo premoženje.