Prihodnost v turizmu in kulturi
V občini Žirovnica so sprejeli razvojni program do leta 2016, ki opredeljuje 53 projektov. Nadaljnji razvoj bo temeljil na povezovanju turizma in kulture.
Žirovnica – Žirovniški občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli razvojni program občine Žirovnica 2009-2016 z elementi do leta 2020, ki po besedah snovalcev temelji na povezovanju turizma in kulture. Kot pravi Slavka Zupan iz podjetja K & Z Svetovanje za razvoj, ki je sodelovalo pri pripravili programa, ima Žirovnica tri ključne prednosti: kakovosten podeželski prostor in izjemno krajinsko podobo, bogato kulturno dediščino (od Prešerna, Čopa, Finžgarja, Janše ...) in zdravo socialno okolje: »V bolj premišljenem in tržno usmerjenem povezovanju kulture, turizma in podeželja vidimo pomembno razvojno priložnost.Turisti vse bolj povprašujejo po izvirnih doživetjih, goste pa imamo na svojem pragu – na Bledu, Šobcu ...«
Kot je pojasnila Zupanova, bodo vizijo povezovanja turizma in kulture uresničili prek štirih ciljev oz. razvojnih usmeritev – in sicer postati prepoznavna in zaželena destinacija za doživljanje izvirne slovenske kulture in podeželja, ohranjanje narave in krajinske podobe, vzdrževanje zdravega socialnega okolja ter prijazne in učinkovite občine. Program opredeljuje štirinajst ukrepov, znotraj katerih je 53 projektov.Do leta 2020 naj bi izvedlišestnajst večjih investicij, kot so gradnja kanalizacijskega omrežja s ciljem priklopa 80 odstotkov gospodinjstev na čistilno napravo (zdaj trinajst odstotkov), obvoznic Vrba in Breznica, kulturno-informacijskega centra, poslovne cone in večnamenske dvorane, boljša prometna varnost z gradnjo pločnikov ob regionalnih cestah, ureditev rekreacijskega območja Završnica in mladinskega centra, razširitev vrtca in povečanje kapacitet za oskrbo starejših na domu oz. poskrbeti za domsko oskrbo …
Župan Leopold Pogačar je poudaril, da so ta strateški dokument pripravili s sodelovanjem širše javnosti in stroke: »Skupaj smo prišli do konsenza, v kateri smeri naj se občina razvija. Dokument ni namenjen le občinski upravi, ampak vsem akterjem razvoja občine.« Prepričan je, da izvajanje 23 milijonov evrov vrednega programa lahko ogrozita le predolga kriza in nezainteresiranost tistih posameznikov, ki lahko pripomorejo k nadaljnjemu razvoju občine.
Svetniki so se strinjali, da je razvojni program dobro zastavljen in da je treba posebno pozornost nameniti turizmu in kulturi. V razpravi so se dotaknili še problematike razvoja kmetijstva in prometnih povezav, umeščanja objektov v prostor, ureditve mladinskega centra in kolesarskih poti, črnih gradenj na kmetijskih zemljiščih, izkoriščanja planin za aktivni turizem …