Gregor Čušin / Foto: Osebni arhiv

Bog ima smisel za humor

Gregor Čušin s Koroške Bele, dramski igralec, mojster komedije, režiser in pisatelj, je napisal novo knjigo z naslovom Zgodbe iz velike knjige in malega predala.

Gregor Čušin je od lanske jeseni, ko je zapustil Mestno gledališče ljubljansko, svobodnjak. Zapustil je gledališče in oder in se predal pisanju. Pravi, da tako lažje razvija domišljijo in ustvarja svoje zgodbe. V ljubljanskem gledališču še igra stare predstave, pomaga amaterskim gledališčem in piše za jeseniško gledališče. Trenutno je tako in zelo uživam, pravi. Veliko igra po župnijah, kjer doživlja neposreden stik z občinstvom, česar v gledališču, v kolektivni predstavi ni. Pred igralcem je črna luknja, tema v dvorani. Publiko čutiš in na koncu doživiš aplavz. Če pa se mu bo ponudila kakšna zanimiva vloga z zanimivim režiserjem, ne bo odklonil.

Za pogovor sva se dobila v torek zvečer, po dobro obiskani predstavi v kranjskem župnišču. Moje prvo vprašanje zgovornemu sogovorniku je bilo: Zakaj ima njegova knjiga naslov Zgodbe iz velike knjige in malega predala.

»Ta velika knjiga je Sveto pismo oziroma moj, Čušinov prevod starozaveznih in novozaveznih evangelijskih zgodb. Predal pa je moj predalček, moja domišljija. Združil sem največjo knjigo in svojo skromno domišljijo. V zgodbah iz velike knjige tesar Jožef pripoveduje svojemu sinu, ki je še v materinem, Marijinem trebuhu, izraelsko zgodovino. Zgodbe so povezane z gozdom in lesom in so malo drugače, bolj zabavno, ne tako resno, vendar pravoverno zapisane. V malem predalu oziroma Novi zavezi pa govori Jezus, tesarjev sin, ki je začel živeti po svoje,« pove Čušin.

Gregor Čušin je človek, ki zna resne, globoko verske reči povedati po svoje, na humoren, šaljiv, lažje razumljiv način. V tem je pravi mojster.

»Zakaj? Sem človek, ki stvari rad malo na glavo obrnem in se pošalim, saj verjamem in verujem v boga, ki ima smisel za humor. Poglejte, kakšne ljudi nas je naredil! Za kaj takega moraš imeti smisel za humor, ki zna biti kdaj tudi črn. Zgodbe, ki jih doživlja Jezus, so v bistvu zelo šaljive. Mi teh zgodb ne premislimo zadosti, si jih ne razložimo, zato se nam zdijo strašno resne, čeprav so zelo zabavne. Na primer o hlodu v glavi, pa o hlapcih, ki jim je gospodar zapustil talente in so dejansko veliki denarji, pomembni za preživetje. Verjamem, da je Jezus govoril s humorjem. Ljudje namreč sledijo tistemu, ki je duhovit, in ne onemu, ki je zamorjen. Duhovit človek te lahko znova in znova preseneti, zato sam pri bogu nikoli ne vem, kaj lahko pričakujem od njega. Seveda zna biti tudi strog. Moje zgodbe obračam tako, da bi ljudem približal humor, da bi jih nasmejal, da bi se veselili tega življenja, in ne le bali pekla,« je o svojem pogledu na božje povedal Gregor Čušin.

Seveda teh reči ne bi mogel pisati ali igrati, če ne bi do podrobnosti poznal Svetega pisma. Vprašal sem ga, kateri svetopisemski zgodbi sta mu najbolj pri srcu.

»Kar nekaj jih je. V Stari zavezi me najbolj zadene zgodba o Abrahamovem darovanju sina Izaka. Kako je Abraham, ki je pred tem barantal z bogom, ali naj pogubi grešni mesti Sodomo in Gomoro, brez ugovora poslušal boga, naj žrtvuje svojega sina Izaka. Vzel ga je, šel na goro in ga je bil pripravljen žrtvovati. To je primer svete vdanosti, ki je v svoji dobesednosti grozna, vendar pove, da je vse, kar imam, od boga. Iz Nove zaveze izbiram Tomaževo zgodbo. Zdi se mi, da se mu godi krivica, saj nihče od apostolov ni verjel, da je Jezus vstal od mrtvih, Tomaž pa je kot pravi možakar naglas povedal, da bo verjel, ko se bo sam prepričal o Jezusovih ranah.«

Čušin ni nikoli skrival, da je veren. Pravi, da ne v življenju ne v gledališču ni čutil kakšnih silnih pritiskov. Seveda se človeku zgodi kakšna krivica, vendar se zaradi tega ni nikoli imel za mučenca. V življenju pa vsak ubira svojo pot. Eni verujemo, drugi ne, pove. Meni je sicer žal zaradi tistih, ki ne, vendar ne bom nikogar z ognjem in mečem prepričeval, naj misli po moje. Enako mene ni treba prepričevati, da boga ni. S temi razlikami se da živeti, pove Gregor Čušin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 22. maj 2012 / 07:00

Gimnazijski zbor in Jazz je kul bend

Preteklo sredo sta na Pomladnem koncertu združila moči Mešani pevski zbor Gimnazije Škofja Loka pod vodstvom Ane Prevc Megušar in instrumentalisti Jazz je kul benda, ki igrajo pod taktirko Jake S...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Znebite se pomarančne kože

Če se v svoji koži počutite dobro, bodo to zagotovo opazili tudi ljudje okrog vas. Celulit je pri ženskah tista neprijetna nadloga, ki poleti marsikatero odvrne tudi od kopalk. Takšna odrekanja zagoto...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Muzej na kamniškem smučišču

Kamnik - Po Škofji Loki, Blokah, Cerknem in Kropi so se ljubitelji smučanja po starem v letošnji zimi minulo soboto srečali že petič, tokrat v Kamniku in na Veliki planini. Kamni...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Tudi slabovidni slikajo

Škofja Loka - V Centru slepih, slabovidnih in starejših so odprli likovno razstavo šestih ustvarjalk, članic Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj. Razstavljavke M...

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

Plesalca sta videti kot eno

Ko gledate pare na plesišču, kateri pritegne vašo pozornost: Tisti, pri katerem se že na daleč vidi, da ženska nosi hlače in je plesalec bolj kot ne dodatek (ki se ob vsem tem še presneto muči, d...

Gospodarstvo / četrtek, 11. marec 2010 / 07:00

V pasti primanjkljaja

Varčevanje lahko krizo še poglobi, saj še zmanjša domače povpraševanje, ne zagotavlja pa povečanja tujega. Slovenija je po javnofinančnem primanjkljaju povsem primerljiva z državami EU.