Prvi vrhunec za sto let
Slavnostni koncert Mladinskega pihalnega orkestra Glasbene šole Kranj v sredo je bil prvi vrhunec letošnjih praznovanj ob 100-letnici Glasbene šole. Navdušenje v polni dvorani Kongresnega centra Brdo.
Letošnje praznovanje 100-letnice najstarejše in največje glasbene šole na Gorenjskem, hkrati pa tudi ene starejših v državi, Glasbene šole Kranj, bo z različnimi koncerti in dogodki potekalo celo leto. Če bo osrednji dogodek slavnostna akademija jeseni oktobra, pa smo vrhunec pomladnih obeleževanj častitljive obletnice nedvomno doživeli v sredo zvečer v veliki dvorani Kongresnega centra na Brdu na slavnostnem koncertu Mladinskega pihalnega orkestra. Več kot šestdeset učencev kranjske glasbene šole, pihalcev, trobilcev, tolkalcev in gostujočih solistov je pod vodstvom dirigenta Tomaža Kukoviča pol drugo uro navduševalo prepolno dvorano Kongresnega centra.
Po uvodnem utrinku z orkestrskih vaj, ki smo jih lahko videli na velikem ekranu, v katerem je dirigent Kukovič, ta čas tudi vršilec dolžnosti ravnatelja kranjske glasbene šole, med drugim ugotavljal, da so dobro vadili, kar pomeni, da so z zanimivim programom na dobri poti, da zaigrajo lep koncert, se je koncert začel z uvodnimi Fanfarami, ki jih je za to priložnost zložil orkestrov prvi vodja in dirigent, priznani trobentač Matej Rihter. Ideja in namen za nekoliko drugačen koncept koncerta, kot smo ga bili običajno vajeni, je bila mladim glasbenikom predstaviti tudi avtorje skladb. »Spominjam se, da sem v mojih šolskih letih preigral številne skladbe, pa nikoli nisem spoznal niti enega skladatelja v živo. Tokrat sem k sodelovanju povabil skladatelje, ki so nekoč obiskovali našo šolo, danes pa so doma in v svetu uveljavljena avtorska imena. Moja želja je bila, da jih mladi glasbeniki vidijo tudi na vajah, da jih tudi v živo lahko povprašajo to in ono o njihovi skladbi, ki jo bodo zaigrali, skratka, da spoznajo, da gre na eni strani za povsem običajne ljudi, hkrati pa izjemne glasbenike,« je še nadaljnjih šest glasbenih točk najavil Tomaž Kukovič. V pozdravnem nagovoru sta se mu z dobrimi željami pridružila še kranjski župan Damijan Perne in predstavnik z ministrstva za šolstvo in šport Boris Černilec.
Program sedmih točk, priredb oziroma povsem na novo napisanih skladb, ki ga je z zanimivimi najavami spretno povezovala voditeljica, vzhajajoča igralska zvezda Ana Dolinar, tudi sama nekoč učenka kranjske glasbene šole, se je nadaljeval s priredbo narodne Potrkan ples, ki jo je napisal legendarni kranjski godbenik Tomaž Završnik-Foma. Po jazzovsko naravnani ljudski temi je sledila vsaj deset minut dolga skladba z naslovom Musica uspešnega skladatelja, po katerega zborovskih in orkestralnih skladbah segajo pevski in instrumentalni sestavi po vsem svetu, Damijana Močnika. Mladi glasbeniki so odlično interpretirali zahtevno in inovativno skladbo s poudarjajočimi tolkali in obema pevkama, sopranistko Marto Močnik Pirc in mezzosopranistko Barbaro Kozelj, hkrati.
Najmlajši izmed skladateljev Gašper Jereb, ki je na Akademiji za glasbo diplomiral lani, pa ima za seboj že kar zavidljiv opus zborovske in orkestralne glasbe, je presenetil z melodično Klovnov ples s solistom, harmonikarjem Jernejem Hostnikom. Čustveno naravnana je bila peta skladba z naslovom Vrni se. Pred leti je skladbo za klavir svoji ženi Mojci napisal zdravnik Dušan Bavdek starejši, za tokratno priložnost pa jo je za orkester priredil njegov sin, skladatelj Dušan Bavdek mlajši. Vsi so v preteklosti obiskovali kranjsko glasbeno šolo. S kranjsko glasbeno šolo je povezana tudi družina Krajnčan. Tokrat je posebej za obletnico skladbo Mambo št. 100, v latino jazz ritmih napisal skladatelj, dirigent in pozavnist Lojze Krajnčan. Kot solist je na marimbi navdušil Vid Ušeničnik. Koncert je orkester zaključil z znano evrovizijsko, priredbo pesmi Energy, Matjaža in Urše Vlašič. Kot solista pa sta se v zaključku nastopila Jure Gradišnik na trobenti in tokrat v dvojni vlogi, dirigenta in klarinetista še Tomaž Kukovič. Bravo.
Občinstvo je iz dvorane odhajalo navdušeno, predvsem pa v dobri veri in z najboljšo potrditvijo, da kranjska glasbena šola ima tako izvrstne pedagoge kot zavzete mlade glasbenike. Zasnova in izvedba tokratnega koncerta pa je dokazala, da ne manjka tudi dobrih idej in pozitivne energije, tako dirigenta Kukoviča, ki je za ta pomemben koncert uspel animirati učence, kot slednjih, ki se niso branili tudi najzahtevnejših partitur. Verjamemo, da želja »v Kranju si želimo novo glasbeno šolo«, ki smo jo z velikega odra med drugim slišali med koncertom, tako na najlepši način dobiva tudi svoj smisel.