Nekaterim je dovoljeno prav vse
Vaščani Podkorena, prve slovenske spomeniško zaščitene vasi, ostro proti stavbi, ki je po njihovem prepričanju zgrajena mimo vseh predpisov.
Podkoren – »Če ta hiša ostane, je prostor odprt za vsakogar in karkoli,« so odločni domačini iz Podkorena, prve spomeniško zaščitene vasi v Sloveniji, v kateri je konec leta v pičlih štirinajstih dneh zrasla novogradnja, ki s svojo neobičajnostjo vzbuja skrb med prebivalci in (vsaj) privablja poglede mimoidočih.
Gre za moderno trietažno hišo iz črnega lesa z ogromnimi steklenimi površinami, ki stoji tik ob regionalni in lokalni cesti na samem vhodu v Podkoren. »Ne moremo verjeti, kaj je zraslo v centru naše vasi, ki je zaščitena kot kulturni spomenik,« so zgroženi domačini. »Sami smo se sprijaznili s tem, da pri obnovah svojih hiš ne smemo odstopati od določenih pravil gradnje, zaradi katerih vas ohranja značilno alpsko identiteto; tako imajo lahko na primer hiše v Podkorenu tudi sedaj le povsem majhna okna, ne smejo biti previsoke, s točno določeno obliko in barvo strehe. Po novem pa v samem vhodu v vas stoji novogradnja, ki se ne drži niti enega od teh pravil.«
Vaščani so se takoj, ko so ugotovili, za kakšen objekt gre, organizirali v civilno iniciativo in v enem samem dnevu zbrali 150 podpisov nasprotovanja. Zdaj jih imajo že skoraj tristo, podpirajo jih tudi lastniki vikendov, ki jih v vasi s sicer 350 prebivalci ni malo. »Ne moremo verjeti, da je upravna enota Jesenice za takšno gradnjo izdala gradbeno dovoljenje, še manj, da je gradbena inšpekcija, ki smo jo obvestili o posegu, ugotovila, da gradnja poteka v skladu s predpisi, saj je že nam, članom civilne iniciative, jasno, da gradnja ne upošteva predpisanega 20-metrskega odmika od regionalne ceste niti šestmetrskega od občinske; klet ni vkopana, zaradi česar so preseženi višinski gabariti …« Vaščani so se zato obrnili na Občino Kranjska Gora, Ministrstvo za okolje in prostor ter inšpektorat za okolje in prostor, ki jih pozivajo, da nemudoma ukrepajo. Z njimi se strinja tudi Občina Kranjska Gora. »Menimo, da so bili pri izdaji gradbenega dovoljenja za omenjeno stavbo prostorsko ureditveni pogoji kršeni vsaj v treh točkah,« pravi župan Jure Žerjav. Slednje bi projektant oziroma avtor vodilne mape za objekt, ki je v lasti treh zasebnikov iz Ljubljane, moral poznati, saj gre za podjetje, ki je hkrati tudi avtor vseh strokovnih podlag za sprejem aktov na področju urejanja prostora v občini Kranjska Gora.