Komunalni prispevek tudi v Železnikih
Občina Železniki je ena redkih občin, ki doslej ni zaračunavala komunalnega prispevka. A to se bo najbrž kmalu spremenilo.
Železniki - V občini Železniki uvajajo komunalni prispevek, ki ga doslej graditeljem ni bilo treba plačevati. Občinski svetniki so tako na zadnji seji že obravnavali osnutek odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka. Kot je pojasnil župan Mihael Prevc, bo komunalni prispevek v precejšnji meri nadomestil prihodke, ki so zaradi spremembe zakonodaje izpadli s prenehanjem obračunavanja nadomestila za spremembo namenske rabe kmetijskih zemljišč leta 2003.
»Če občina komunalnega prispevka ne bo obračunavala, bo to pomenilo velik izpad prihodkov in dolgoročno pomanjkanje sredstev za investicijsko vzdrževanje in razširjanje komunalne opreme, ki je pogoj za gradnjo objektov. Brez tega se niti ne bi mogli več prijavljati na razpise za evropska sredstva. Komunalni prispevek bo kar precejšen zalogaj za novograditelje, bo pa povsem primerljiv z drugimi občinami,« pravi župan. Višina komunalnega prispevka bo odvisna od stopnje komunalne opremljenosti posameznega naselja; najvišji bo tako v Železnikih. Za nestanovanjske stavbe, industrijske stavbe in skladišča bo prispevek 30 odstotkov nižji, s čimer želijo stimulirati investitorje. Dodatna splošna olajšava v višini 30 odstotkov je predvidena za nestanovanjske kmetijske stavbe. »Ker so ponekod občani v preteklosti veliko vlagali v infrastrukturo, predvsem v ceste, smo v prispevku upoštevali 35-odstotna vlaganja občanov. Komunalni prispevek se bo obračunaval tudi na območjih, kjer izboljšujemo stopnjo komunalne opremljenosti, na primer gradnja kanalizacije v Selcih in Dolenji vasi, in bo nadomestil takso za priključitev. Prvi plačniki komunalnega prispevka bodo tako prav prebivalci Dolenje vasi in Selc,« je še pojasnil Prevc.
Občinski svetniki so se v razpravi spraševali, ali bo komunalni prispevek bodoče graditelje preveč udaril po žepu, kar bi jih odvrnilo od gradnje v domačem kraju. »Ne smemo gledati samo na tiste, ki bodo plačevali komunalni prispevek, ampak tudi na občino. Če bomo popuščali, bo morala občina denar za gradnjo komunalne infrastrukture vzeti pri drugih investicijah,« je odgovorila občinska finančnica Cirila Tušek. Na pomisleke, kako bo komunalni prispevek vplival na podjetja, pa je Peter Tomažič iz podjetja Igea, ki za občino pripravlja merila za odmero komunalnega prispevka, odgovoril, da bi na primer podjetje Niko za prizidek, ki so ga zgradili pred dvema letoma, moralo plačati 112 tisoč evrov komunalnega prispevka.