Dva razloga za praznovanje
V župniji Zasip je bilo minulo nedeljo zelo slovesno, z obiskom pa jih je počastil tudi ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran.
Bled – Ob koncu obnove cerkve sv. Janeza Krstnika v Zasipu so pripravili praznovanje, ki se ga je udeležil tudi ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran. Omenjeno praznovanje so združili še s slovesnostjo ob štiristoletnici posvetitve podružnične cerkve Sv. Trojice v Sebenjah.
Z obnovo cerkve sv. Janeza Krstnika so po besedah župnika Franca Oražma začeli pred desetimi leti, ko so obnovili pročelje in streho, leto pozneje pa so prišle na vrsto za obnovo tudi Goršičeve orgle. Letos pa so se lotili sanacije razpok na obokih zgradbe. »Cerkev smo statično sanirali in v celoti obnovili notranjost, pri čemer smo stene tudi zaščitili pred vlago. Obnovili smo še električno napeljavo in pobelili, dva domačina pa sta poskrbela za nove hrastove stopnice, ki vodijo na kor,« je razložil Oražem in dodal, da je bila obnova skupaj vredna okrog devetdeset tisoč evrov. Denar so po Oražmovih besedah zagotovili iz prihrankov župnije, deloma pa tudi od denacionalizacijskih odškodnin in prostovoljnih prispevkov župljanov. »V prihodnje bo treba obnoviti še oltar, ki ga je prav tako že močno nagrizel zob časa, dolgoročno pa razmišljamo tudi o novih zvonovih.«
Slovesno je bilo v nedeljo še v sebenjski podružnični cerkvi Sv. Trojice, kjer so se spomnili posvetitve temeljnega kamna pred štiristo leti. »To cerkev je dala zgraditi grofica Ana Marija Thurn Valsassina, ki je v času gradnje umrla in so nato leta 1608 njene posmrtne ostanke prenesli v kripto sebenjske kapele,« je pojasnil Oražem. Kot pravi, v cerkvi hranijo veliko dragocenih zgodovinskih podatkov, med katere sodi tudi dopisovanje med grofico in škofom Tomažem Hrenom glede gradnje. Cerkvica, je še dodal Oražem, je pravi arhitekturni biser. »Močno je poudarjen priimek Thurn, na katerega spominjajo številni stolpiči.« Pri tem je Oražem omenil še sebenjski arheološki zaklad, ki so ga našli v bližini cerkve. »Tu so našli srednjeveško orodje in orožje iz 9. stoletja, ki je spremenilo pogled na slovensko zgodovino.«