Nevšečnosti s priklopom na plin
Že pred začetkom kurilne sezone se je na nas obrnila podjetnica Lidija Hladnik, ki je naletela na težave pri priključitvi svojega lokala na plin.
Škofja Loka – Hladnikova, ki ima v Škofji Loki trgovino z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, je svoj lokal je želela v tej kurilni sezoni priključiti na plin. »Že prvotni lastnik stavbe, v kateri je tudi picerija, je pred štirimi leti financiral dovod plinske napeljave in instalacije plinske požarne pipe po vseh strokovnih merilih do poslovne hiše. Doslej smo za ogrevanje uporabljali kurilno olje, vsem pa nam je bilo razumljivo, da v vsakem primeru lahko takoj začnemo uporabljati centralno ogrevanje na plin,« je povedala Hladnikova. V poslovni hiši sta dva lastnika, centralno ogrevanje je eno, in sicer v prostorih nekdanje picerije, zato je morala Hladnikova poskrbeti za lastno ogrevanje. Obrnila se je na Loško komunalo, kjer so ji povedali, da priklop na plinsko ogrevanje ni problem, naj jim ustrezna pooblaščena organizacija izdela projekt in izberejo izvajalca, ki bo montiral peč in napeljavo, po preizkusu pa lahko priključijo plin. Povedati je še treba, da se je z napeljavo samostojnega ogrevanja strinjal tudi sedanji lastnik picerije, ena od bank. Zapletlo pa se je kasneje, ko se je oglasil nekdo s komunale in povedal, da plina ne morejo priključiti, ker naj menda ne bi bil opravljen postopek prenosa upravljanja z občine na komunalo. Hladnikova je vztrajala, češ da je za uporabnika to povsem nepomembno, in tudi dosegla, da so ji plin priklopili. Na medije se je obrnila, ker meni, da na takšne birokratske ovire lahko naleti še kdo, ki se želi priključiti na ta energetski vir.
Na Loški komunali nam primera niso želeli komentirati, ko pa smo se obrnili na občinske službe, smo na oddelku za gospodarske javne službe izvedeli, da opisanega primera ne poznajo v celoti. »Načeloma pa gre pri preklopu na plinsko ogrevanje za utečene, standardne postopke in zato upravljavec (Komunala Škofja Loka) od odjemalcev plina upravičeno pričakuje, da njihovi priključki ustrezajo veljavnim varstvenim predpisom oz. pogojem poslovanja,« so dobesedno odgovorili. O primeru smo vprašali tudi župana Igorja Drakslerja, ki pravi: »Poseganje v plinsko omrežje ni tako preprosto, kot si ljudje predstavljajo. Ko smo napeljevali plin v Škofji Loki, smo povedali, naj se ljudje za priklop na plin odločajo tedaj, ker bo pozneje dražje. Ljudje imajo težave tam, kjer so imeli v preteklosti s sosedi nerazčiščene odnose. Druga stvar pa je, da komunala plinski priključek naredi, ko so plačane vse dajatve, nič prej. V občini imamo precej omaric, kjer obstajajo plinske pipe, in tam ni nikakršnega problema za priklop na plin. Kjer pa ni napajanja do hiše, je težava, ker je treba položiti kak meter cevi, to je treba narediti v primernem obdobju leta, plačati je treba tudi vse takse, če želi gospodinjstvo priti do plina.«
Kaj naj torej naredijo ljudje, ki naletijo na podobne težave kot naša sogovornica? Župan pravi: »Vlogo naj oddajo na komunalo; če plinsko omrežje že obstaja, potem ni ovir za normalno rešitev vloge. Nato je treba le odpreti plinsko pipo in ljudje že dobijo ogrevanje na plin. Če pa je treba narediti nov plinski priključek, je stvar nekoliko bolj zapletena in dlje traja, danes pa je to povezano tudi z večjimi stroški.« O nerazčiščenih odnosih med občino in komunalo pa zatrjuje, da je med koncesionarjem in koncendentom vse v redu, edino, kar morajo še popraviti, je prilagoditev odloka o plinskem omrežju energetskemu zakonu.