Spomin na Janeza Jesenka
Ob 170-letnici rojstva in 100-letnici smrti Janeza Jesenka, geografa, zgodovinarja in prevajalca, so na njegovi rojstni hiši Na produ v Poljanah odkrili spominsko ploščo.
Poljane – Med številnimi znamenitimi možmi iz Poljanske doline je tudi geograf, zgodovinar in prevajalec Janez Jesenko (1838–1908). Gre za avtorja pomembnih srednješolskih učbenikov geografije, ki je položil prve temelje slovenskemu geografskemu imenoslovju in izrazoslovju, poudarjata prof. Rožle Bratec-Mrvar in dr. Drago Kladnik iz Zveze geografov Slovenije. Jesenko je na tržaški gimnaziji 33 let poučeval zemljepis in zgodovino, pisal je tudi zgodovinske knjige, prirejal učbenike zgodovine, prevajal francosko in angleško leposlovje, v časnikih je objavljal različne prispevke. Njegovo delo najbolj izstopa na geografskem področju; o Jesenkovem izjemnem pomenu za slovensko geografijo priča tudi dejstvo, da Društvo učiteljev geografije Slovenije že nekaj let podeljuje priznanja Janeza Jesenka.
V zvezi geografov opozarjajo, da gre za »malce pozabljenega velikana slovenske geografije«. Enakega mnenja je tudi članica Lovske družine Poljane Sely de Brea Šubic, ki je bila pobudnica za postavitev spominske plošče Janezu Jesenku. V lovski družini so prisluhnili njeni ideji in jo uresničili v sodelovanju z OŠ Poljane in Zvezo geografov Slovenije. Konec oktobra so tako na Jesenkovi rojstni hiši Na produ (danes lovski dom) v Poljanah slovesno odkrili spominsko ploščo - originalno umetniško fresko na lehnjaku, ki je delo akademske slikarke Irene Romih. Za fresko so se odločili, ker je stensko slikarstvo značilno za Poljansko dolino. Kot osnovo za fresko je Romihova uporabila katastrsko mapo Poljan, nekoč Jesenkovo last. Ob tej priložnosti so na OŠ Poljane pripravili razstavo, s katero so predstavili pomen življenja in dela priznanega geografa.