Malo za navadne upnike
Prijavljenih terjatev za Peko v stečaju je za skoraj enajst milijonov evrov, stečajna upraviteljica jih je priznala dobrih osem milijonov. Predvidoma do konca septembra bo še odprta prodajalna v Tržiču.
Tržič – Nedavno objavljeni preizkus terjatev Peka v stečaju je pokazal, da je obveznosti več, kot pa je ocenjena vrednost Pekovega premoženja, ki znaša približno 6,5 milijona evrov. Največ premoženja je v Pekovih nepremičninah, kot so poslovni prostori na več lokacijah in največji kompleks v Tržiču, manj v strojih in orodjih, poslovni delež je še v hčerinskem podjetju PGP Inde v višini 681 tisoč evrov in v blagovni znamki Peko. Blagovna znamka je po likvidacijski vrednosti vredna 374 tisoč evrov, zanjo pa stečajna upraviteljica predvideva, da jo bo, glede na dolgoletno tradicijo in glede na uveljavljeni položaj predvsem v Sloveniji in na področju držav nekdanje Jugoslavije, mogoče unovčiti. Drugo Pekovo hčerinsko podjetje Peko Split je po veljavni hrvaški zakonodaji v postopku prisilne poravnave in še posluje. Sicer pa stanje premoženja stečajnega dolžnika na območju nekdanje Jugoslavije še ni dokončno ugotovljeno in bo o morebitnem naknadno najdenem premoženju, ki je predmet sodnih in upravnih postopkov, zajeto v nadaljnjih poročilih, je sporočila stečajna upraviteljica Tadeja Tamše. Iz njenega otvoritvenega poročila je tudi razvidno, da je Peko imel 4,6 milijona evrov izgube.
Prijavljenih terjatev za Peko v stečaju je bilo za skoraj 11 milijonov evrov, stečajna upraviteljica jih je priznala dobrih osem milijonov. Upnikov je 589. Največ bodo z ločitveno pravico, skupaj več kot štiri milijone evrov, dobili hipotekarni upniki, kot so banke in republiška finančna uprava. Približno 2,1 milijona evrov je iz splošne stečajne mase namenjenih za poplačilo prednostnih terjatev, potem so še obveznosti za prerekane terjatve. Za navadne upnike bo glede na dejansko stanje Pekovega premoženja ostalo bolj malo.
Je pa že pred časom Okrožno sodišče v Kranju na predlog enega od upnikov s sklepom oblikovalo upniški odbor, ki je sestavljen iz velikih upnikov Peka, in sicer so člani Mercator, Blagovno-trgovinski center Ljubljana, Elektro Gorenjska, RCL-IZI računalniški inženiring in Viator & Vektor Logistika v stečaju.
Do konca marca so se tudi zaprle vse Pekove prodajalne razen tovarniške prodajalne na sedežu stečajnega dolžnika v Tržiču, ki so ji obratovanje podaljšali predvidoma do konca septembra, saj zaradi uspešne prodaje zalog obutve njeno zaprtje še ni ekonomsko smiselno. Po zaprtju prodajaln so se tudi vse zaloge iz posameznih prodajaln preselile v centralno skladišče v Tržič in tamkajšnjo prodajalno.
Stečajna upraviteljica pričakuje, da se bo, ko bo pripravljen tudi končni seznam terjatev, postopek prodaje Pekovega premoženja po posameznih sklopih lahko začel z julijem.