Orehi za zdravo lasišče
V jeseni nas poleg kostanja v dobro voljo spravljajo tudi orehi. Z njihovo pomočjo ukanimo tisoč in en zdravstveni problem in krepimo organizem. Slovijo po tem, da so prijatelji las in lasišča, odrešijo nas lahko tudi hemoroidov in pripomorejo k zdravju srca in ožilja.
Že res, da v ljudski medicini bolj kot jedrca cenijo orehove liste, mlade lupine plodov ter zelene in zrele plodove, ampak tudi jedrca niso čisto od muh. V jesenskem in zimskem času pojemo več orehov kot sicer in si s tem nevede krepimo zdravje in spodbujamo vitalnost. Seveda pri tem nimamo v mislih slastne orehove potice. No, kakšen kos že …
Jedrca kot človeški možgani
Navadni oreh (Juglans regia), ki mu nekateri pravijo tudi arh ali laški oreh, srečamo tako na domačem dvorišču kot v gozdu. Izvira iz Perzije oziroma današnjega Irana. Gojili naj bi ga že na Visečih vrtovih v Babilonu 2000 let pr. n. št. Rimljani so oreh posvetili svojemu bogu bogov Jupitru. Ta naj bi po legendi, dokler je še živel na zemlji, prebival na orehovih drevesih. Rimljani so ga imenovali tudi Jovis, od koder izvira prvi del botaničnega imena za oreh. Juglans je izpeljanka iz Jovis glans, kar naj bi pomenilo Jupitrov želodec. Zaradi podobnosti orehov s človeško glavo so orehe uporabljali pri različnih težavah z glavo. Zeleni ovoj je predstavljal kožo na glavi, lupina lobanjo, notranje jedrce pa človeške možgane. Kdor je užival orehova jedra, naj bi sočasno krepil tudi svoje možgane in duha.
Orehi naj bi koristili srcu
Orehi so bogati z minerali in vitamini, predvsem skupine B, ter vitaminom E, ki pomaga v boju proti raku na dojkah, prostati in pljučih. Vsebujejo tudi rastlinsko obliko maščobnih kislin omega-3. Delovanje maščobnih kislin omega-3 iz rib je potrjeno kot izredno koristno za srce, raziskovalci pa v tem času proučujejo tudi, ali je rastlinska oblika te kisline enako učinkovita kot tista pri ribah. Oreh vsebuje tudi snov arginin, ki na srce deluje zaščitno, ima pozitiven vpliv na prožnost in elastičnost arterij ter omogoča dovolj velik pretok krvi skozi srce. Čeravno orehi sodijo med bolj kalorična, so vsekakor zelo koristna živila.
Okrepimo organizem
Približno štirideset mladih orehov damo v kilogram medu in pustimo stati štirideset dni. Po tem času vzamemo po en plod z medom trikrat na dan. Omenjeno zdravilo naj bi koristilo zlasti slabokrvnim, ljudem slabotnega zdravja in bledičnim otrokom. Orehova jedrca, namočena v medu pomešanem s sokom rdeče pese, naj bi bila dobrodejna za srčne bolnike.
Okrepimo lase
Če želimo okrepiti lase, v liter kvalitetnega žganja damo deset žličk mletih orehovih jedrc, steklenico zapremo in shranimo na toplem za dva do tri tedne. S tekočino masiramo lasišče vsak večer. Pustimo, da se osuši brez brisanja. Že, že, ampak sprašujem se, kaj za vraga bodo zjutraj rekli sodelavci, če nam bodo lasje dišali po žganju. Proti prhljaju in izpadanju las lupine mladih orehov damo v pol litra vina, prilijemo pol litra olivnega olja in pustimo, naj stoji mesec dni. Z dobljenim pripravkom si večkrat na dan zmasiramo lasišče.
Proti herpesu in hemoroidom
Ljudska medicina se proti herpesu bojuje tudi z orehi: na plošči štedilnika prepražimo orehova jedrca, jih zdrobimo in z zdrobljenimi večkrat na dan namažemo herpes. Proti hemoroidom naj bi zaleglo, če uživamo orehova jedrca s črnim pšeničnim kruhom ali s kruhom iz pšeničnih otrobov, pijemo pa samo vodo in svežo sirotko. Kura naj bi trajala petindvajset do trideset dni.
Proti napenjanju in kolcanju
Proti driski in črevesnim zajedavcem naj bi tri dni zapored na tešče uživali po sto do dvesto gramov orehovih jedrc. Proti napenjanju uživamo na drobno zmleta orehova jedrca z nekaj vina. Proti kolcanju naj bi pomagalo, če en kilogram mladih orehov stresemo v tri kilograme medu in damo na topel prostor za mesec dni, vsebino vmes pogosto premešamo. Uživamo po eno žličko pripravka pred glavnimi obroki, vsaj en mesec. Zoper želodčne krče in črevesne bolezni naberemo trideset mladih orehov, katerih jedrca so še mlečna, in jih denemo v stekleno posodo ter prelijemo z litrom kvalitetnega tropinovca, lahko tudi slivovke. Posodo pustimo na soncu mesec dni, nato pa lahko začnemo zdravilni pripravek uporabljati. Zaužijemo po šilce na dan, nič več. O zelo zdravilnih orehovih listih, lupinah, zelenih plodovih in orehovem žganju pa kdaj drugič.