Nov državni zbor 15. oktobra
Predsednik republike Danilo Türk je sklical konstitutivno sejo državnega zbora za sredo, 15. oktobra. S tem datumom se bo uradno iztekel mandat dosedanjim poslancem in vladi. Slednja bo posle opravljala do imenovanja nove vlade, ki naj bi jo dobili novembra.
Ljubljana – V petek, 3. oktobra, je predsednik Državne volilne komisije Anton Gašper Frantar predsedniku republike Danilu Türku predal poročilo državne volilne komisije o izidu letošnjih volitev v državni zbor. Kot mu nalaga slovenska ustava, je sklical konstitutivno sejo državnega zbora, ki bo v sredo, 15. oktobra, ob 10. uri. Predsednik države je pripravil tudi sprejem za poslanke in poslance dosedanjega sklica državnega zbora, člane in članice vlade in druge politične predstavnike. Zahvalil se jim je za njihovo delo v preteklem mandatu. Kot je dejal, so bile v tem času opravljene pomembne naloge, na podlagi katerih se bo Slovenija v prihodnje še bolj utrdila kot sodobna država, kot odgovorna članica Evropske unije in mednarodne skupnosti. Ob tem je poudaril, da dosežena stopnja razvoja in mednarodni položaj naše države narekujeta prizadevanje za spoštovanje človekovih pravic in za krepitev pravne države v korist vseh državljank in državljanov.
Na ustanovni seji bodo novoizvoljeni poslanke in poslanci državnega zbora najprej potrdili svoje mandate, nato pa izvolili novega predsednika državnega zbora. Priprave na konstitutivno sejo vodi dosedanji predsednik državnega zbora France Cukjati, prvo sejo novega državnega zbora pa bo vodil najstarejši med poslanci, Vasja Klavora, v dosedanjem mandatu podpredsednik državnega zbora. Predsednik države Danilo Türk mora nato po posvetovanju z vodji novih poslanskih skupin v 30 dneh po konstituiranju DZ predložiti državnemu zboru kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade. Najverjetnejši prihodnji mandatar Borut Pahor, predsednik stranke SD, ki je na letošnjih volitvah dobila največ glasov in s tem največ sedežev v parlamentu, pa se v teh dneh pogaja s prihodnjimi koalicijskimi partnerji. Znano je, da bo vlado sestavil z levosredinskima strankama Zares in LDS, o čemer se je tako imenovani levi trojček pogovarjal že pred volitvami. Ker pa ima skupaj samo 43 glasov, potrebuje pa jih 46, išče zavezništvo tudi z drugimi strankami. O tem še potekajo dogovori s strankama DeSUS in SLS. Borut Pahor se je že sestal tudi s prvakoma opozicijskih SDS in SNS, ki zagotavljata konstruktivno opozicijsko držo, ko bo šlo za najpomembnejša vprašanja države Slovenije. V trojčku pa so se pogovarjali tudi o tem, kdo bo zasedel ključne položaje v vladi in državnem zboru. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič pravi, da ga položaj predsednika državnega zbora ne zanima. Kdo bo zasedel mesto, ki ga je v minulem mandatu imel France Cukjati, za sedaj še ni jasno, znano pa je že, kdo bo eden od podpredsednikov. To bo dolgoletni poslanec SD Miran Potrč.