Končno pomoč po poplavah
Podjetja iz Železnikov so končno prejela odločbe za povrnitev poslovne škode. Vodilni in delavci novico sprejemajo z navdušenjem, čeprav denarja še ni.
Železniki – Skoraj natanko leto dni po katastrofalni poplavi, ki so jo Železniki utrpeli 18. septembra 2007, so v vseh večjih podjetjih prejeli odločbe ministrstva za gospodarstvo, s katerimi jih obveščajo, da so upravičeni do denarja iz državnega proračuna za odpravo posledic lanske povodnji. Pomoč je namenjena za delno poplačilo škode na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka, za škodo na objektih pa se bodo morali prijaviti na razpis ministrstva za okolje in prostor. Kdaj bo razpis objavljen, ni znano.
»Izjemno smo veseli odločbe, ki je za zdaj le papir in bo denar realno pri nas v začetku novembra. Prejeli bomo 1,16 milijona evrov, ki jih bomo koristno porabili, saj smo se po poplavah morali zadolžiti, da smo lahko zagotovili proizvodnjo in nove zaloge,« pravi Franc Zupanc, direktor Alplesa, in dodaja, da so v tem času sami vložili tudi 350 tisoč evrov za boljšo poplavno varnost, torej regulacijo potoka Češnjica in gradnjo dveh novih mostov. V Alplesu so imeli ob lanskih poplavah za 2,5 milijona evrov škode, iz državnega proračuna pa bodo prejeli približno polovični znesek. Pomoč države bo blagodejno vplivala na poslovanje pohištvenega velikana, ki je lani posloval s sedemsto tisoč evri dobička, brez poplav pa bi bil ta vsaj dvakrat višji.
Tudi v Niku so potrdili prejem odločbe, s katero bodo prejeli skoraj 650 tisoč evrov za odpravo posledic škode po lanski poplavi. »Znesek pokriva 60 odstotkov škode na strojih, opremi in uničenih zalogah in polovični izpad prihodka v obdobju poplav ter se ujema z našimi pričakovanji,« je zadovoljen Rado Čulibrk, ki se zahvaljuje gospodarskemu ministrstvu za izpolnitev danih obljub. Dobljeni denar bodo v celoti porabili za odpravo posledic katastrofalne poplave, to je vračilo posojil in tudi za vlaganja v protipoplavno zaščito podjetja, ki so jih v zadnjem letu pokrili izključno iz lastnih virov. V Niku pričakujejo še obljubljeno pomoč ministrstva za okolje, ki je obljubilo 40-odstotno pokritje škode na objektih in okolici. Razpis skoraj leto po poplavah še ni bil objavljen, v Niku pa iz tega naslova pričakujejo četrt milijona evrov. Družba s 316 zaposlenimi je lansko poslovno leto zaključila pozitivno, saj že več let vsaj tretjino zaloge skladiščijo v Nemčiji, v neposredni bližini najpomembnejšega kupca, ter tudi v skladiščih v Kranju in Škofji Loki. Čisti dobiček je lani znašal 1,4 milijona evrov, letos bo rezultat zagotovo boljši.
V Domelu so škodo in dodatne stroške iz poplave ocenili na 7,6 milijona evrov, v hčerinski družbi Tehtnica pa na 853 tisoč evrov. Od omenjenih zneskov škoda na strojih in opremi, zalogah in izpadu prihodka (kar bo delno pokrilo gospodarsko ministrstvo) znaša skoraj 6,3 milijona v Domelu in 625 tisoč v Tehtnici. Za odpravljanje posledic poplav so do sedaj skupaj prejeli dobrih 1,4 milijona evrov, med drugim tudi iz naslova manjših plač za zaposlene. »Tako uprava kot zaposleni smo veseli prejema odločbe, ki za nas pomeni, da bomo z manjšo obremenitvijo premostili težave zaradi odpravljanja posledic poplave. Upravičeni smo do 60 odstotkov priznane vrednosti škode,« pojasnjuje predsednica uprave Jožica Rejec. Domel je prejšnja leta vseskozi uspešno posloval, lani pa so poslovno leto zaključili negativno, s slabih 3,6 milijona evrov pomoči pa letos kljub zahtevnejšim gospodarskim razmeram pričakujejo pozitiven rezultat. V prvi polovici leta so ustvarili za 41,2 milijona evrov prihodkov, kar je za dober odstotek manj kot v enakem obdobju lani, vendar jim je uspelo ustvariti dobiček. Predsednica uprave pričakuje, da jih bo k pripravi vloge za škodo na objektih povabilo tudi okoljsko ministrstvo.