Vandrovček v roke ansambla Galop
Športna dvorana Trata v Škofji Loki je gostila že 17. Večer slovenskih viž v narečju. Festival organizira Radio Sora v sodelovanju z agencijo Geržina Videoton, letos pa je bil njegov v častni pokrovitelj predsednik republike Borut Pahor.
Večer slovenskih viž v narečju je edini slovenski festival, ki vztraja pri narečnih besedilih, jih ohranja in prenaša na mlajše rodove. Letos se je nanj prijavilo osemnajst ansamblov, strokovna komisija jih je izbrala devet. Prisluhnili smo jim v po dveh skladbah: ena je bila iz zakladnice slovensko narodno-zabavne glasbe, druga tekmovalna. Na odru se je tako zvrstilo kar sedem narečij in prvič sta se pojavili dve narečji hkrati. Najprej so nastopili Mladi Pomurci s tekmovalno skladbo v prekmurskem in prleškem narečju Prlek in Prekmurka; potem ansambel Galop, ki je po gorenjsko urezal pesem Ajga punca; pa Raubarji, nagrajenci občinstva zadnjih dveh festivalov, ki so se predstavili s skladbo v poljanskem narečju, Sosedu peteln; Meh Ekspres so zapeli po dolenjsko Najmam cajta; iz Tržaškega zaledja so ponovno na odru stali že večkrat nagrajeni Ano urc'o al' pej dvej s pesmijo v notranjskem narečju Zbugn lastovca; Bolj počas' so zapeli v poljanskem narečju Pozim' pa poljit; priljubljeni Prifarski muzikanti so svojo Kraljico suhe roube odpeli v dolenjskem narečju; Hozentregarji so po selško sporočili Jutr točimo zastonj; kot zadnji pa so prišli na oder še Dor ma cajt s skladbo v škofjeloškem narečju Janiz.
Od devetih tekmovalnih skladb je bilo osem polk in en valček. Po glasbeni in izvedbeni plati sta nastopajoče ocenjevala Tomaž Tozon, ki je bil tudi predsednik komisije, in Robert Smolnikar, besedila pa sta vzela pod drobnogled Francka Benedik in Milan Jež. Tudi letos so podelili nagrado za najboljše novo narečno besedilo, za najboljšo melodijo, nagrado in plaketo Škofje Loke za najboljši nastop v celoti, občinstvo je svojega nagrajenca izbralo samo, Društvo pesnikov slovenske glasbe pa je podelilo Vodovnikovo nagrado za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil, ki jo je letos prejela Metka Ravnjak Jauk.
Povezovanje festivala so zaupali voditeljicam Radia Sora: Andreji Čamernik, Jani Jenko in Damjani Peternelj. V revijalnem delu – ko so »padale« dokončne odločitve o najboljših – se je s skečem občinstvu predstavila dramska skupina Turističnega društva Žirovski vrh, zaplesala je Folklorna skupina Škofja Loka in zapela Jožica Svete s svojimi Primorci. Pevka je z občinstvom delila tudi zanimive anekdote iz življenja, ko je na odrih nastopala še z znamenito Avsenikovo zasedbo. Vsak ansambel pa je v spomin na letošnji Večer slovenskih viž v narečju prejel še ročno izdelani dražgoški kruhek mojstrice domače in umetnostne obrti Cirile Šmid iz Železnikov.
In končni izkupiček 17. Večera slovenskih viž v narečju? Po mnenju strokovne žirije je bilo najboljše novo narečno besedilo Barbare Gropajc Zbugn lastovca; najboljšo melodijo je ustvaril Žiga Bižal, in to za pesem Prifarskih muzikantov Kraljica suhe roube; najbolj všečen nastop v celoti pa so imeli Ano urc'o al' pej dvej. Občinstvo pa je izbralo: prehodni pokal vandrovček, delo umetnika Petra Jovanovića, je šel v roke ansambla Galop, ki se je lesene skulpture iskreno razveselil, bo pa drugo leto ansambel nastopil v revijalnem delu festivala.