Ob zvokih historične glasbe
V Škofji Loki bo v nedeljo na sporedu prvi koncert v sklopu Festivala stare glasbe Musica Carniolae. Štirje tematski dnevi posvečeni tipičnim glasbilom iz sveta historične glasbe.
Potem ko se je končal za širši okus naravnan koncertni cikel Poletnih večerov, jeseni v Škofjo Loko prihaja Festival stare glasbe Musica Carniolae. Prvič, pa vendar je treba dodati, da je festival sad dolgoletnih prizadevanj Janeza Jocifa s škofjeloške izpostave republiškega Javnega sklada za kulturne dejavnosti in sodelavcev, ki so v preteklih letih sodelovali z njim na različnih glasbenih in plesnih delavnicah ter koncertnih večerih, ki so potekali v Škofji Loki. »S sklopom prireditev v okviru Pisane Loke letos dokazujemo, da Škofja Loka poleg prelepe arhitekture in čudovite naravne okolice, domačinom kot gostom iz drugih krajev Slovenije in tujine lahko ponudi tudi drugačne vsebine,« je prepričan župan Igor Draksler, vodja projektne skupine Pisana Loka, Mateja Hafner Dolenc pa zadovoljna, da jim je dobro zastavljen projekt uspelo tudi v praksi realizirati.
V projektni skupini Pisana Loka bodo tako glasbena srečevanja nadgradili s festivalom, ki želi predstaviti umetniški domet že uveljavljenih slovenskih izvajalcev historične glasbe, obenem pa spodbuditi tudi tiste, ki pota do te glasbe še iščejo. »Naša želja zato ni ustvarjati podobnega festivala, kot sta odlična radovljiški in brežiški, kjer igrajo največji ansambli in solisti stare glasbe. Želimo predvsem spodbuditi sceno historične glasbe doma, v Sloveniji,« je povedal pobudnik festivala Janez Jocif, ki letos obeležuje deseto leto od prve razstave historičnih inštrumentov v Škofji Loki, ki je bila na neki način začetek njegovega intenzivnega ukvarjanja s staro glasbo in plesi. Sledile so številne delavnice, koncerti in vprašanje časa je bilo, kdaj bodo v Loki dobili tudi festival. Vsebinsko je festival razdeljen na dva dela, glasbene delavnice, ki bodo potekale čez dan, večeri pa se bodo zaključevali s koncertom. Kot je dejal Jocif, so se odločili za tri historična glasbila, lutnjo, čembalo, kljunasto flavto in pa petje.
To nedeljo, 7. septembra, bo najprej na sporedu predavanje o lutnji, potem delavnica za aktivne udeležence in nato predavanje o Gorzanisu in njegovih skladbah za lutnjo, vodili pa jih bodo Boris Šinigoj, Alenka Bagarič in Borut Novakovič. Zvečer bo v Kapeli Škofjeloškega gradu še koncert aktivnih udeležencev delavnice, ob 20. uri pa Dua Jubilet (Boriš Šinigoj, lutnja, Marjan Trček, tenor). Naslednja nedelja (14. septembra) bo v znamenju čembala, tako delavnice kot večerni koncert v Uršulinski cerkvi čembalistov Domna Marinčiča in Tomaža Sevška. Nedelja, ki bo sledila (21. septembra), bo posvečena petju, delavnice bo vodila Marta Močnik Pirc, zvečer pa bo v Kapeli Škofjeloškega gradu nastopila Vokalna skupina Erato, ki jo odlična pevka tudi vodi. Kljunaste flavte bodo sledile zadnjo nedeljo v septembru (28. septembra), po popoldanskih delavnicah z Matejo Bajt pa bo v Uršulinski cerkvi zvečer še koncert Baročnega tria sonate z Matejo Bajt (kljunasta flavta), Veroniko Ramovš (kljunasta flavta), Luco Ferrini (čembalo). Festival se bo zaključil z ansamblom Camerata Carniola, ki je pred leti nastal prav iz potreb ob številnih delavnicah historične glasbe in plesov. Tako delavnice kot koncerti so brezplačni, le da je priporočljivo, da se na delavnice predhodno najavite po telefonu 041/80-24-24 ali na elektronski naslov janez.jocif@siol.net. Organizatorji so prepričani, da bo zanimanja za to zvrst glasbe dovolj. Želijo namreč, da bi festival postal tradicionalen.