Jubilej kranjskega hokeja
Hokejski klub Triglav Kranj praznuje 40 let delovanja. To je bilo obdobje, v katerem je kranjski hokej doživljal vzpone in padce, a se obdržal tudi v najtežjih trenutkih.
Kranj – Ob praznovanju 40. obletnice so pripravili pester program, ki se je začel v sredo s tekmama selekcij dečkov in mladincev, nadaljeval včeraj z obračunom kadetov in članic, osrednja slovesnost pa bo danes. Najprej bo ob 15.30 tekma mlajših dečkov Triglava in HS Olimpije, ob 18. uri bo slovesnost na ledu, ob 19. uri pa še članska tekma med domačimi hokejisti in KHL Medvaščak. Slovesnosti se bodo končale v nedeljo s turnirjem hokejskih šol, ki se bo začel ob 12. uri. Ob obletnici kranjskega hokejskega kluba smo se pogovarjali z Juretom Ahačičem, članom UO kluba.
Začetki kluba torej segajo v leto 1968?
»Uraden začetek in ustanovitev kluba v sklopu ŠD Triglav Kranj je bilo v letu 1968, vendar pa so hokej v Kranju »v divji ligi« igrali že v prvi polovici 60. let. Takratne zime so omogočale igranje po okoliških bajerjih, v Kranju pa so ledeno ploskev naredili na teniških igriščih na takratnem stadionu Stanka Mlakarja. Pionirji kranjskega hokeja so bili: Franci Feldin, Jože Trobec, Hine Ciglič, Jani Nadižar, Čedo Stojanović in Zlatko Pavlica. Pravzaprav so bili člani divjeligaškega kluba Asparagus tisti, ki so leta 1968 igrali v Tržiču prvo tekmo, zmagali z 19 : 4 in dobili zagon za ustanovitev kluba.«
Kaj se je dogajalo v Kranju do leta 1981?
»Igralci so trenirali v poznih večernih urah enkrat tedensko v Tivoliju in na Jesenicah. Igrali so v Slovenski ligi in dvakrat postali slovenski prvaki. Sledila je uvrstitev v 2. zvezno ligo - zahod. Že v prvi sezoni so bili prvaki in bili nato neuspešni v kvalifikacijah za uvrstitev v prvo ligo, kamor pa se jim je uspelo uvrstiti ob desetletnici. Vendar pa v ligi nato niso nastopili, ker niso imeli svoje dvorane in dovolj denarja.«
Nova dvorana, nov izziv, a težave so ostale?
»Kranjčani so še naprej zmagovali v drugi ligi, a zaradi financ niso napredovali. Sledil je razpad najboljše članske ekipe v zgodovini kluba in začelo se je delo z mladimi. Prelomnica sledi v letu 1986, ko je Milan Grah postal prvi poklicni trener, organizacijo dela v klubu pa prevzel Rudi Zalokar. Z osamosvojitvijo smo v Kranju le dobili prvoligaša, ki je ob pomoči tujcev iz Češke, Slovaške in Rusije začel premagovati najboljša slovenska moštva. Kranjčani so skalp vzeli vsem najboljšim z izjemo Olimpije. A sledil je nov šok. Ledeno dvorano v Kranju so podrli in Triglavani so spet postali »brezdomci«. Vendar klubski zanesenjaki niso obupali. Z zagnanim delom in lobiranjem jim je uspelo odgovorne prepričati, da v Kranju potrebujemo ledeno dvorano. Ta je zdaj zgrajena, v klubu pa smo dobili nov veter v jadra. Ta se pozna tudi pri vpisu mladih v hokejsko šolo. Letos smo vpisali kar 58 otrok. To Emilijanu Pavlinu, sedanjemu predsedniku kluba, in drugim daje potrditev, da se je delo, predvsem pa vztrajanje izplačalo.«