Varno s soncem
Vseslovenski projekt Varno s soncem za predšolske otroke in nekaj previdnostnih ukrepov, kako ravnati ob visokih temperaturah, ki so ta teden zajele našo državo.
Kranj - Ob dnevu sonca, 28. maju, se je začel vseslovenski projekt Varno s soncem, v katerega je vključenih kar 200 enot iz 109 vrtcev iz vse Slovenije. Namenjen je zaščiti otrok pred nevarnimi vplivi sonca, vanj je zajetih približno 15 tisoč otrok, starih od štiri do šest let. Nosilca projekta sta Društvo za boj proti raku regije Celje in Zavod za zdravstveno varstvo Celje, nastal pa je kot prizadevanje za izboljšanje stanja v Sloveniji zaradi zaskrbljujočih epidemioloških podatkov o naraščanju števila rakavih obolenj kože in hkrati kot odgovor na dejstvo, da je pojavnost kožnega raka močno povezana tako z izpostavljanjem ultravijoličnemu sevanju kot s pogostostjo sončnih opeklin. Za zdravstveno vzgojno delo s predšolskimi otroki so izdelali didaktično igračo-pokrivanko Varno s soncem, s katero lahko vzgojitelji otrokom na zanimiv način približajo temo o soncu in jih učijo samozaščitnega ravnanja. Za strokovne delavce v vrtcih pa so pripravili priročnik.
Ta teden je Slovenijo zajel prvi vročinski val v letošnjem letu, zato smo direktorico Zdravstvenega doma Kranj Liljano Gantar Žura, dr. med., vprašali, kako naj ravnamo ob temperaturah, ki so se povzpele preko trideset stopinj Celzija oziroma katere skupine ljudi nenadne visoke temperature najbolj prizadenejo. »Direktnim sončnim žarkom se ne izpostavljajte med 11. in 15. uro, pijte veliko tekočine, izogibajte se kombinaciji vročina-alkohol, stanovanja prezračujte v jutranjih urah. Priporočam tudi pokrivala. Še posebej veljajo ti nasveti za bolj občutljive skupine ljudi, kot so starejši od 64 let in otroci do dveh let starosti, za bolnike s srčno-žilnimi boleznimi, boleznimi dihal, boleznimi živčevja, presnovnimi boleznimi ter drugimi kroničnimi boleznimi in stanji. Če se ukvarjate s športi na prostem, ne pozabite nanesti kreme z zaščitnim faktorjem,« je povedala Liljana Gantar Žura.