Brez staršev na Hrvaško le s potrdilom
Otroci do 18. leta starosti, ki gredo na Hrvaško brez spremstva staršev, morajo pridobiti posebno potrdilo. Dodatnih 30 evrov stroškov.
Bližajo se počitnice in mnogi se bodo odpravili na dopust na Hrvaško. Pri tem pa je v sosednji državi prišlo do spremembe zakonodaje, po kateri otroci brez spremstva staršev ne bodo več mogli tako preprosto prek meje kot doslej. Če bodo torej odšli na počitnice s starimi starši ali drugimi sorodniki, bodo morali s seboj imeti posebno potrdilo. Več o novostih je povedala Alenka Burnik, načelnica Upravne enote Jesenice. »Ministrstvo za notranje zadeve je obvestilo vse upravne enote v Republiki Sloveniji, da je na Hrvaškem s 1. februarjem 2008 začel veljati nov Zakon o tujcih in Pravilnik o potnih listih za tujce, vizumih in načinu postopanja s tujci,« je pojasnila. Po novi hrvaški zakonodaji mora mladoletni tujec (otrok do dopolnjenega 18. leta starosti), ki vstopa ali izstopa iz Hrvaške brez spremstva zakonitega zastopnika, imeti pri sebi tudi soglasje zakonitega zastopnika, ki mu dovoljuje samostojno potovanje v tujino oziroma potovanje v spremstvu polnoletne osebe, ki ni zakoniti zastopnik mladoletnika. Oblika soglasja sicer ni predpisana, vsebovati pa mora naslednje podatke: osebne podatke o zakonitem zastopniku mladoletne osebe, osebne podatke o polnoletni osebi, s katero mladoletna oseba potuje, izjavo o soglasju dovolitve potovanja, namen in čas bivanja, čas veljave soglasja in podpis zakonitega zastopnika. Obenem mora biti soglasje prevedeno v hrvaški ali angleški jezik in overjeno s strani pooblaščenega sodnega tolmača. Na Jesenicah sta dve pooblaščeni sodni tolmački za angleški jezik, in sicer Mateja Petač Jug in Marija Rupar (pooblaščenega sodnega tolmača za hrvaški jezik na Jesenicah ni). Cena prevoda zahtevanega potrdila za Hrvaško je odvisna od števila znakov v tekstu. Mateja Petač Jug je povedala, da je doslej prevedla že nekaj takšnih soglasij in zanje zaračunala od 25 do 30 evrov. Podpis zakonitega zastopnika na soglasju mora biti tudi overjen pri notarju ali upravni enoti. Cena na upravni enoti znaša 1,06 evra, kar je bistveno manj kot pri notarju, kjer je za overitev podpisa na soglasju treba odšteti kar 16,52 evra.
Ob tem Alenka Burnik opozarja, da za otroke do dopolnjenega 15. leta starosti, ki potujejo v tujino brez spremstva zakonitega zastopnika, velja še slovenska zahteva, po kateri morajo imeti tudi dovoljenje zakonitega zastopnika, ki se izdaja na podlagi slovenskega Zakona o potnih listinah. To dovoljenje se pridobi na upravni enoti.
Več informacij o novostih je dostopnih na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve Republike Hrvaške: http://www.mup.hr/main.aspx?id=7808. Neposredno se lahko obrnete na Veleposlaništvo Republike Hrvaške v Ljubljani (telefon številka: 01/200 44 01) ali na Konzularni sektor Ministrstva za zunanje zadeve (elektronski naslov: konzularne-zadeve.mnz@gov.si), kamor se lahko sporočijo tudi konkretni podatki o težavah pri prehodu meje (kdo, kdaj, zakaj, na katerem mejnem prehodu, v zadevi pa se navede, da gre za težave pri prehodu meje za mladoletne državljane RS).
Alenka Burnik še poudarja, da upravne enote niso pristojne za izdajo navedenega soglasja, temveč lahko zgolj obveščajo državljane o novosti. Ta bo poleti zagotovo povzročila obilo hude krvi, ne le pri nas, ampak po vsej Evropi, saj na hrvaški meji ne bodo dovolili prehoda meje otrokom v spremstvu sorodnikov, ki ne bodo vedeli, da potrebujejo omenjeno soglasje …