Minister Zdravko Počivalšek in drugi predstavniki vlade so si ogledali tudi proizvodnjo v Domelu. / Foto: Andrej Tarfila

Domelov model dobro deluje

Minuli teden so v Domelu v Železnikih gostili ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška in še nekatere predstavnike vlade.

Železniki – Seznanili so jih s poslovanjem skupine kapitalsko povezanih podjetij Domel v preteklem obdobju, z načrti za naprej, investiranjem v nove projekte, predvsem pa z vplivom notranjega lastništva na poslovanje in uresničevanje družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja podjetja. Učinkovit model, ki delavsko las­tništvo povezuje s tehnološko razvitostjo in poslovno uspešnostjo, želijo uporabiti pri zagonu strateškega vladnega projekta spodbujanja socialnega podjetniš­tva v Sloveniji, je dejal državni sekretar v gospodarskem ministrstvu Tadej Slapnik. Tovrstne izkušnje želijo preslikati tudi v druga okolja v državi, čeprav se sicer zavedajo, da je Domelov uspeh rezultat spleta različnih dejavnikov.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je po srečanju z vodstvom Domela dejal, da ga je v tej družbi pozitivno presenetilo več stvari. Ministra je presenetilo to, da podjetje deluje na globalnem trgu, da je vodilni evropski proizvajalec motorjev za sesalnike, da so lani dosegli 87 milijonov evrov prometa, da imajo v povprečju zaposlenih tisoč ljudi, da ima dodano vrednost 35 tisoč evrov na zaposlenega in več kot 40 izdelkov, ki so mlajših od treh let. »Lahko se mnogo naučimo od njih tudi v smislu odgovornega upravljanja podjetja in da so vsi ti rezultati z dobičkom na koncu doseženi v podjetju v lastništvu delavcev. Ta model je presenetljivo pozitiven in si ga bom skušal vtisniti v spomin ter promovirati v slovenskem prostoru,« je ugotavljal minister.

»Z veseljem delimo izkuš­nje,« je dejala predsednica uprave Domel Holdinga Jožica Rejec in poudarila, da je za konkurenčnost podjetja potrebno stalno vlagati v razvoj in inovacije ter zmanj­ševati stroške.

Domel je visoko tehnološko podjetje, ki dobrih 90 odstotkov proizvodnje proda na tujih trgih. V svetovni gospodarski krizi se je prodaja skrčila, a do odpuščanja v podjetju ni prišlo, pač pa so pospešeno razvijali nove izdelke, povečali produktivnost in reorganizirali podjetje. Pet let po začetku krize je delež prometa izdelkov, mlajših od treh let, okoli 40 odstotkov, sam promet pa višji od tistega pred začetkom krize ob sočasni nižji zadolženosti. Ureditev podjetja je v slovenskem merilu specifična: večino od nekaj več kot tisoč zaposlenih predstavljajo lokalni prebivalci, med podjetjem in lokalno skupnostjo je močna povezanost. Za no­tranje lastništvo so se odločili leta 1996, ko je zahodni konkurent nameraval prevzeti podjetje. Prevzem so pre­prečili z združevanjem no­tranjih delničarjev, ki so dosegli prevladujoči delež. Danes ima Domel 700 lastnikov, ki jim je v interesu ohranjanje delov­nih mest, trajnostna rast in družbena odgovornost. Lansko poslovno leto je bilo za Domel najbolj uspešno v zadnjem desetletju: obseg prodaje so povečali za 11 odstotkov, slovenski Domel je prodal za 87,6 milijona evrov izdelkov in storitev, hčerinska družba Domel Suzhou na Kitajskem pa za 6,3 milijona. Za 6,5 milijona evrov je bilo investicij, dodana vrednost na zaposlenega je povečana na 37 tisoč evrov, končni dobiček več kot štiri milijone.

Domel veliko pozornosti namenja izobraževanju, štipendiranju in spodbujanju inovacij. V sistem SORA so lani vpisali 753 predlogov za izboljšave in s tem prihranili več kot 200 tisoč evrov. Družbeno odgovorni so do zaposlenih: lani so izplačali maksimalni regres, plače povečali za tri odstotke, izplačali nagrado ob obletnici programa sesalnih enot in tudi božičnico. Skrbijo za izboljšavo delovnih pogojev in zmanjševanje odpadnih materialov. Njihovi kupci motorjev za prezračevalne sisteme letno prihranijo 100 Gwh električne energije v primerjavi s klasičnimi asinhronskimi pogoni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 22. december 2009 / 07:00

Srečna pokljuška trinajstica

Startna številka 13 je biatlonki Teji Gregorin na domači tekmi svetovnega pokala prinesla uvrstitev sezone, Klemenu Bauerju pa kariere.

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 12. januar 2020 / 18:52

S priklopnikom na bok

Škofja Loka – Škofjeloški policisti so ta teden v Škofji Loki obravnavali prevrnitev priklopnika tovornega vozila. Okoliščine kažejo, da je razlog za nesrečo v neprilagojeni hitrosti vožnje. V nesr...

Gospodarstvo / nedelja, 12. januar 2020 / 18:51

Iztisnitev z neprimerno odpravnino

Ljubljana – V Vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) opozarjajo na iztisnitev malih delničarjev družbe Menina iz Šmarce, s, kot pravijo, žaljivo odpravnino. Glavni delničar, ki ga predsta...

Škofja Loka / nedelja, 12. januar 2020 / 18:47

Neznosna gneča na vlakih

Naša bralka in redna potnica na vlaku iz Škofje Loke v Ljubljano opozarja na nenehno gnečo na vlakih ob prometnih konicah. Pri Slovenskih železnicah potnikom obetajo boljše čase z novimi vlaki.

Razvedrilo / nedelja, 12. januar 2020 / 18:46

Anže in prijatelji

Ljudski dom v Kranjski Gori je ponovno gostil koncert Anžeta Gregoriča - Anzheta in njegovih glasbenih prijateljev, ki ga je Anže preprosto poimenoval kar Anzhe in prijatelji.

GG Plus / nedelja, 12. januar 2020 / 18:43

Viljem Požgaj in njegova tiskarna

V preteklosti so v Sloveniji skoraj izginila zasebna družinska podjetja. Med tistimi, ki so še vedno »pri življenju«, je tiskarna Viljema Požgaja, ki je leta 1900 na Kokrškem bregu 2 v Kranju ustan...