Aljaž Miklavčič - Oberkrainer / Foto: Gorazd Kavčič

Glasba, ki navdihuje

»V tej glasbeni zvrsti je nekaj posebnega. Človeka res navdihuje,« o narodnozabavni glasbi pravi Aljaž Miklavčič - Oberkrainer, ki na Radiu Kranj pripravlja novo oddajo Domače viže z Aljažem.

Vsak zadnji četrtkov večer v mesecu je na Radiu Kranj že po tradiciji namenjen narodnozabavni glasbi. Kar 22 let je bil s poslušalci legendarni Franc Pestotnik - Podokničar, ki pa se je decembra poslovil od Gorenjskega megasrčka. Minuli četrtek so tako poslušalci lahko premierno prisluhnili novi oddaji Domače viže z Aljažem, ki jo pripravlja in vodi Aljaž Miklavčič - Oberkrainer.

»Podokničar se je posvetil oddaji na Golica TV, kjer vsak torek gosti legende narodnozabavne glasbe. Glede na to, da že od nekdaj obožujem narodnozabavno glasbo, zelo me zanima vse v povezavi z njo, in da se na radiu že vrsto let dogovarjam za glasbene goste v narodnozabavnih oddajah, je Podokničar predlagal, da bi četrtkove večere prevzel jaz. Tega sem bil zelo vesel, prav tako pa tudi, da je idejo podprlo naše vodstvo,« uvodoma pove zgovorni 23-letnik iz Kranja, ki je tudi voditelj različnih prireditev na Gorenjskem. Še posebej je poznan po Glasbenem prazniku in Veselem oktobru v Komendi, ki ju skupaj z ansamblom Viharnik, Zdravkom Šinkom in Srečkom Korbarjem prireja v sklopu spomladanskega in jesenskega kmetijskega sejma.

Ekipi Radia Kranj se je Aljaž pridružil že v najstniških letih. »Vse skupaj se je začelo pri trinajstih letih, ko sem na radio hodil po vstopnice za radijske prireditve Po domače na kranjskem radiu, ki so potekale v Storžiču. In sva s tedanjo tajnico Ljubo Nadižar začela klepetati, sčasoma sem spoznal tudi druge radijske sodelavce, leto in pol kasneje pa sem se že pridružil ekipi, dogovarjal sem se za goste v nedeljski oddaji Slovenska glasba. To počnem še danes, zadolžen sem tudi za koncept oddaje, vodi pa jo Tatjana Filipič. Čeprav se ji včasih pridružim v etru, pa se bom za radijskim mikrofonom zares preizkusil šele s svojo oddajo,« pravi Aljaž.

Viže, ki ogrejejo srca

Domače viže z Aljažem so triurna oddaja; prvo, predvajali so jo v četrtek zvečer, so posneli vnaprej, v nadaljevanju pa bodo potekale v živo. »Treme nimam. Podokničar je oddajo pripravljal s srcem, sam pa se bom po najboljših močeh trudil, da bo oddaja lepo živela naprej s pristno domačo narodnozabavno glasbo. Sicer pa sem že toliko let na radiu, da znam izbrati viže, ki ljudem ogrejejo srca.« V oddaji bodo predstavljali novosti iz sveta narodnozabavne glasbe, pokukali v arhiv starih polk in valčkov, izpolnjevali glasbene želje in gostili zanimive goste.

Sinoči sta se mu v etru pridružila basist Zdravko Blažič iz Valburge, ki je glasbeno pot začel v skupini Dvanajsto nadstropje, nadaljeval v ansamblih Slavka Pluta in Petra Finka, nato pa ustanovil ansambla Minerali in Maj, ter Robert Vehovec, član šenčurskih Godlarjev, ki so ta čas polno zaposleni s pripravo pustne povorke. V prihodnji oddaji bo gostil vnuka legendarnega Nika Zajca Anžeta Šuštarja, ki je nedavno predstavil novo zasedbo Ansambel Zajc. Med gosti, ki si jih še posebej želi povabiti v studio, je Matija Slak, brat legendarnega Lojzeta Slaka. »Matija je bil že z menoj na odru v Komendi leta 2013. Z Modrijani je zaigral nekaj Slakovih viž, cel šotor je pel, to je bilo res nekaj nepozabnega,« se spominja.

Kot rečeno, Aljaž naro­dnozabavno glasbo obožuje že od malih nog. Še dobro se spominja, kako sta z zdaj že pokojno staro mamo redno gledala narodnozabav­ne oddaje. »Ko sem prišel k njej, sem najprej prižgal televizijo in poiskal domače viže. Že takrat sem to glasbo sprejel za svojo. Sicer pa je bil tudi očetov bratranec Vinko Benedik povezan z narodnozabavno glasbo: igral je kitaro, najprej pri Trgovcih, nato pa pri Jevških.« Aljaž sicer rad prisluhne vsem glasbenim zvrstem, pomembno je le, da je glasba kakovostna, a čez narodnozabavno glasbo je ni. »V tej zvrsti je nekaj posebnega. Človeka res navdihuje,« razmišlja sogovornik, ki še posebej rad prisluhne vižam Lojzeta Slaka in Nika Zajca.

Aljaž je prepričan, da je glasba nekakšno zdravilo v njegovem življenju. Kot otrok se je štiri leta boril s hudo epilepsijo in tudi glasba je po njegovem pripomogla, da je bolezen premagal. V prostem času rad hodi v hribe, kolesari in plava, pred kratkim pa se je začel posvečati tudi igranju harmonike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 1. julij 2008 / 07:00

Karmen in Robi sta se poročila

Minulo soboto sta se na gradu Otočec poročila Karmen Medič in Robert Guštin iz Radovljice. Poročno slavje je potekalo v grajski restavraciji in prav nič nas ni motil Rock Otočec, ki je privabil t...

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.