Nizek krvni tlak zmanjšuje tveganje za obolenja srca
Nizek krvni tlak ali hipotonija sam po sebi ni nevaren, zato ga strokovnjaki ne prištevajo k boleznim, saj celo izboljšuje možnosti za daljše življenje in zmanjšuje tveganje za obolenja srca.
Vendar pa se hipotoniki srečujejo s številnimi težavami, ki vplivajo na kvaliteto njihovega življenja. O nizkem krvnem tlaku govorimo, ko je sistolni krvni tlak znižan pod 100, distolni pa pod 70.
Med vzroki tudi težave s ščitnico in nadledvično žlezo
Vzroki za nizek krvni tlak so lahko dedne narave, še posebej, če zanj ni kakšnega posebnega razloga. Povzroča ga porušeno ravnotežje med srčno močjo in premerom žil, ki je običajno prevelik. Lahko so posledica okvare tvorbe hormona noradrenalina v simpatičnih ganglijih ali živčnih končičih. Včasih pa lahko nizek krvni tlak nastane zaradi drugih bolezni in bolezenskih stanj, kot so bolezni centralnega in perifernega živčnega sistema. Povzroči ga slabo delovanje žleze ščitnice in nadledvične žleze, oslabela srčna mišica, povečana izguba krvi ali tekočine, tudi pomanjkanje vitaminov C in B6 in mineralov cinka in mangana. Tudi pri srčnem infarktu tlak pade in lahko vodi v šok. Previdnost velja pri uporabi različnih zdravil, ki znižujejo krvni tlak. Vegetarijanci imajo v povprečju nižji krvni tlak kot tisti, ki uživajo meso in veliko slane hrane.
Neprijetne, a razmeroma nenevarne posledice
Nizek krvni tlak povzroča zaspanost, utrujenost, slabost, vrtoglavico, slabo prekrvitev (mrzle roke, noge), pomanjkanje apetita, občasno potenje in motnje vida. Ljudje z nizkim krvnim tlakom pogosto delujejo brezvoljni in brez zagona. Če vstanejo, lovijo ravnotežje, tožijo, da se jim zvrti v glavi, postane jim slabo, oblije jih hladen znoj, zamegli se jim vid in lahko celo izgubijo zavest. Mladi, ki so kar naprej zaspani in jih mimogrede »zmanjka«, tudi v popoldanskem času, ter tožijo zaradi pomanjkanja koncentracije in spomina in se hitro utrudijo, lahko trpijo za posledicami nizkega krvnega tlaka. Predvsem pri ljudeh, ki zaradi nizkega tlaka pogostokrat izgubijo zavest, je potrebno poskrbeti za varnost in jih »usmeriti« v aktivnosti ali zdravljenje, ki krvni tlak zvišujejo. Še posebno to velja za nosečnice in tiste bolnike, ki zaradi kroničnih bolezni veliko preležijo.
Z aktivnostjo do višjega krvnega tlaka
Nizek krvni tlak se lahko uspešno nadzoruje z gibanjem, ki velja za osnovni nasvet pri tej težavi. Vsakodnevno gibanje, pitje zadostne količine tekočine čez dan, redni prehrambeni režim z majhnimi, pogostejšimi obroki, slana hrana, hladno-tople kopeli, uporaba rožmarina v prehrani in za odišavljanje zraka, pa tudi masažo, izogibanje hudim obremenitvam, prostorom s slabim zrakom bo že nekoliko omililo težave. Koristi prinaša aromaterapija z olji, ki poživljajo: brinovim, cipresinim, borovim. Če so težave prehude, je potrebno stopiti do zdravnika, ki lahko predpiše sistemska zdravila za zviševanje nizkega krvnega tlaka, kot so dihidroergotaminski preparati.
Zdravilo iz domačega vrta in sibirskih gozdov
Ljudska modrost, da se za vsako bolezen najde zdravilo, ki raste v naši neposredni bližini, drži tudi pri nizkem krvnem tlaku. Rdeča pesa ni le okusna solata sredi zime, pač pa s svojimi dobrimi lastnostmi vpliva na zdravje. Sveži sok rdeče pese ni koristen samo za zniževanje temperature, preprečevanje gripe in prehladnih obolenj ter pri slabokrvnosti, pač pa tudi uravnava krvni tlak. V lekarnah je na voljo kot naravni sok ali z dodatkom medu. Nizek krvni tlak pa bodo uravnali tudi izdelki, ki vsebujejo hladno stisnjeno olje sibirske cedre.
Do štiri skodelice kave na dan
Ljudje z nizkim krvnim tlakom dobro vedo, da jih kava in čaj hitro prebudita in jih postavita pokonci. Strokovnjaki za obe pijači priporočajo dve do štiri skodelice na dan. Poleg poživljajočih sestavin so v kavi in črnem čaju tudi antioksidanti, ki ugodno vplivajo na celice, preprečujejo njihovo propadanje in jih revitalizirajo. Študije strokovnjakov King´s Colegea iz Velike Britanije kažejo, da so koristi pri pitju čaja ali kave še vedno večje kot dehidracija, ki se zgodi ob zaužitju večje količine kofeina ali teina.
Guarana preprečuje zaspanost med vožnjo
Ljudje z nizkim krvnim tlakom, ki se na pot odpravljajo z avtomobilom, naj pred vožnjo in med njo pijejo dovolj tekočine. Priporočljivi so sadni sokovi brez sladkorja, bogati z vitamini in minerali. V avtu naj imajo vključen regulator temperature in zračenje. Vozijo naj spočiti. Priljubljeni pripravek pilotov, ki zagotovi popolno budnost, je guarana, katere koristi so poznali že Indijanci. Vpliva na centralni živčni sistem, pospešuje krvni obtok, zato poživlja, povečuje budnost in natančnost brez vpliva na srce, ki je pri uživanju kave pogost.
Sol na jedilniku ljudi z nizkim tlakom
Ljudje z nizkim krvnim tlakom lahko občasno uživajo sol. Predelani mesni izdelki vsebujejo visoke koncentracije soli, še posebej prekajena gnjat (1400 mg na 100 g) in drugo sušeno meso. Tudi siri spadajo v to skupino, še posebej brie (1170 mg na 100 g). Sol bomo našli tudi v morskih sadežih, posebej ruslih (2500 mg na 100 g) in marinirani polenovki. Žitni izdelki vsebujejo malo soli, izjema so kruh (450 mg na 100 g) in koruzni kosmiči. Nekaj soli vsebuje vložena okisana zelenjava, kislo zelje (650 mg na 100 g) in vložen stročji fižol (236 mg na 100 g).