Do omrežja z zasebnikom
V občini Gorenja vas-Poljane naj bi širokopasovno optično omrežje gradili z zasebnim in evropskim denarjem. Do hitrega interneta in nižjih cen že v dveh letih?
Gorenja vas – Decembra lani je Ministrstvo za gospodarstvo objavilo javni razpis za pridobitev sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj za projekt gradnje, upravljanja in vzdrževanja odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij v lokalnih skupnostih. Kot je že lanskega maja (razpis so napovedovali junija) povedal Matjaž Janša, direktor direktorata za elektronske komunikacije, je cilj gradnje, da širokopasovno omrežje zgradijo tudi v naseljih, kjer to sedaj ni mogoče: »Pet odstotkov ozemlja ni pokritega z internetom, kar je preveč, saj so na teh območjih kmetije, turistična dejavnost, podjetja in družine, ki želijo polno živeti.«
Priložnost, da za takšna območja pridobijo denar iz evropskih skladov, so uvideli tudi v Občini Gorenja vas-Poljane, kjer so identificirali 31 naselij kot območje belih lis. Občinski svetniki so sprejeli sklep za objavo razpisa (ta je že objavljen na občinskih internetnih straneh), ki bo odprt do 26. marca, saj mora občina z izbranim ponudnikom v prvih dneh aprila že oddati projekt za gradnjo komercialnega in nekomercialnega širokopasovnega omreženja občine. »Vložek občine bodo predstavljali denar iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, služnostne pravice in pravica uporabe obstoječe infrastrukture v lasti občine. Vse drugo bo moral zagotoviti zasebnik,« pojasnjuje Elizabeta Rakovec, direktorica občinske uprave.
Direktorica dodaja, da velikega zanimanja za zdaj ni, upajo vsaj na eno prijavo podjetja, ki je že pripravilo vlogo o zainteresiranosti za izvedbo projekta ter idejni projekt gradnje. Zanimanje za razpis je zagotovo manjše tudi zato, ker so roki ministrstva izjemno kratki, pogoji pa strogi. Kot je Janša napovedal že lani, bi moralo biti omrežje zgrajeno do leta 2010. Je to sploh možno? Na občini o tem nočejo niti ugibati, ocenili pa so, da je prijava velika priložnost za pridobitev nepovratnih sredstev.
»V optiki je prihodnost. Lahko jo dobimo sedaj ali pa čez 20 let,« je prepričana Jana Kristan iz občinske uprave, ki v širokopasovni, optični povezavi vidi povečanje kvalitete in količine prenesenih informacij, s tem pa večjo kvaliteto življenja v hribovitih predelih občine. Na občini so zaskrbljeni le, da bi ob stoodstotnem financiranju gradnje nekomercialnega dela omrežja morali plačati DDV. To pa znaša skoraj pol milijona evrov, saj po grobih ocenah vrednost del gradnje nekomercialnega omrežja znaša 2,2 milijona evrov, komercialnega pa dobrih šeststo tisoč evrov. Slednji znesek mora zagotoviti in vložiti zasebnik, čeprav bo čez 20 let tudi to omrežje (tako kot nekomercialni del že ob dograditvi) prešel v last občine.