Misli globalno, deluj lokalno
Takšen slogan je Evropska unija izbrala ob odločitvi za vzpostavitev in delovanje lokalnih in regionalnih energetskih agencij.
Za vzpostavitev in delovanje lokalnih in regionalnih energetskih agencij pod motom »Misli globalno, deluj lokalno« je aprila lani Evropska unija objavila razpis Inteligentna energija – Evropa II. Razpis je namenjen regijam oziroma večjim mestom, v Sloveniji pa pokrajin še nimamo, zato je Regionalna razvojna agencija pridobila soglasje večjega števila občin (pogoj za sodelovanje na razpisu in ustanovitev agencije je skrb za sto tisoč prebivalcev). Lokalna energetska agencija (LEA) Gorenjske bo, ob uspešnem izidu razpisa (ta se izteče ta mesec), izvajala in nadzirala učinkovito rabo energije, obnovljive vire energije in transport.
»Lokalna energetska agencija bo skrbela za strokovno svetovanje občinam, javnim institucijam in tudi posameznikom. Nenazadnje je cilj agencije tudi pridobivanje nepovratnega denarja za inštitucije, podjetja in občane za vlaganja v obnovljive vire energije oziroma sisteme, katerih rezultat je energetski prihranek,« je razložil Bogo Filipič, direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjska (BSC Kranj). LEA je pomembna tudi za pripravo občinskih energetskih zasnov in strategije uporabe obnovljivih virov energije ter za pripravo zakonsko obveznih dokumentov, ki jih morajo občine sprejeti do leta 2010. Pripravljala bo tudi projekte, povezane s prihranki energije, skrbela za investicije in tudi nadzor občinskih (in v drugih javnih institucijah) energetskih projektov.
»V sedmih regijah v Sloveniji že poznajo takšne agencije, zato je jasno, da jo moramo imeti tudi na Gorenjskem. LEA bo skrbela tudi za promocijo obnovljivih virov energije oziroma za zmanjševanje porabe energije med prebivalci,« je povedal Filipič. Razvojna agencija je vlogo za sofinanciranje prvih treh let delovanja že oddala, v primeru uspeha pa bo agencija prejela 75 odstotkov denarja. Preostanek bodo morale prispevati občine, ki so soglasje za financiranje že podale. Po ustanovitvi bo delovanje LEA vključeno v razvojno in energetsko politiko regije, njene naloge in področja dela pa so še izdelava energetskih konceptov občin, izvajanje energetskih pregledov javnih stavb, svetovanje pri energetskih sanacijah javnih stavb, promocija uporabe obnovljivih virov energije, spremljanje razpisov in priprava prijav za nepovratna sredstva za energetske projekte in sanacije javnih stavb občin iz virov EU in države ...