Cena vinjete še neznanka
Vlada je odločila, da na slovenskih avtocestah uvede vinjete za osebna vozila. Cene vinjet še niso znane, predlog bo predvidoma pripravljen do 20. marca.
Kranj – Sklep o uvedbi vinjet za slovenske avtoceste, ki ga je minuli četrtek sprejela vlada, sproža mnoge pomisleke. Največji je, ali bo takšen sistem cestninjenja zagotavljal dovolj denarja Družbi za avtoceste RS (Dars) za finančno pokritje najetih kreditov, in s tem povezano vprašanje, kakšna bo cena vinjet. Oglasili so se tudi prevozniki, ogorčeni, ker je uvedba vinjet napovedana samo za osebna vozila.
Podrobnosti o uvedbi vinjet bodo znane 20. marca, ko bo nova seja vlade, na kateri bodo že obravnavali natančen načrt uvedbe vinjet, je v četrtek napovedal prometni minister Radovan Žerjav. Kot je pojasnil, je vlada sklenila, da bodo vinjete kot obliko cestninjenja na slovenskih avtocestah uvedli samo za osebna vozila, ne pa tudi za tovornjake, za katere bo do uvedbe satelitskega cestninjenja (predvidoma prihodnje leto) še naprej veljal obstoječi sistem. Takšna rešitev po ministrovih besedah zagotavlja finančno vzdržnost Darsa.
V sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so že protestirali zaradi neuvedbe vinjet tudi za tovorna vozila. Vlado opominjajo, da je 24. januarja podpisala dogovor, po katerem naj bi ministrstvo za promet do 31. julija 2009 uvedlo elektronsko cestninjenje v prostem prometnem toku oziroma tak sistem cestninjenja, ki ne bo zahteval ustavljanja na cestninskih postajah.
Pomislekov zaradi uvedbe vinjet je precej. Poslanec Matej Lahovnik se na primer čudi, da se je vlada za tak korak odločila brez izračunov o smiselnosti uvedbe vinjet. Po njegovem bi bila bolj smiselna uvedba elektronskega cestninjenja v prostem toku za vsa vozila, saj ta omogoča bolj pravičen način cestninjenja brez ustavljanja.
Voznike, a tudi Dars, ki avtoceste gradi skoraj samo še s posojili, najbolj zanima, koliko bodo vinjete stale. Predlog cen bo prometno ministrstvo pripravilo do prihodnje seje vlade, po prvih neuradnih informacijah pa naj bi letna vinjeta stala 213 evrov, dnevna 11 evrov. Poznavalci po drugi strani menijo, da bo letna vinjeta najbrž stala med 120 in 200 evri. V Avstriji je na primer za letno vinjeto za osebna vozila treba plačati 73,80 evra, za desetdnevno 7,70 evra, tovornjaki pa imajo elektronsko cestninjenje. Na Madžarskem za letno potrdilo (podobno kot vinjeta) plačajo dobrih 141 evrov.