V priporu samo Tomaž Žibert
V obsežni kriminalistični preiskavi zoper vodilne v največjih slovenskih gradbenih podjetjih so začasno pridržali tudi dva Kranjčana - Boruta Farčnika in Tomaža Žiberta. Slednjega so tudi priprli.
Kranj - Po dvodnevni obsežni kriminalistični preiskavi sumov gospodarskega kriminala v gradbenih podjetjih SCT, Vegrad in Primorje, v kateri je sodelovalo 162 kriminalistov in policistov, so v sredo zvečer pred preiskovalno sodnico Okrožnega sodišča v Ljubljani pripeljali sedem osumljenih oseb. Med njimi sta bila tudi Kranjčana - znani športni delavec in kranjski podjetnik Borut Farčnik ter Tomaž Žibert. Slednji naj bi bil kot član razpisne komisije javnega podjetja Kontrole zračnega poleta celo ključni akter domnevnih nečednosti v zvezi razpisom za gradnjo kontrolnega stolpa na Brniku in je tudi edini od osumljenih, zoper katerega je preiskovalna sodnica odredila pripor.
Zaradi domnevne vpletenosti v korupcijo in gospodarski kriminal je sicer policija v torek začasno pridržala tudi predsednike uprav gradbenih podjetij Ivana Zidarja (SCT), Dušana Črnigoja (Primorje) in Hilde Tovšak (Vegrad), ter kočevskega podjetnika in še predlani kandidata SDS za župana občine Osilnica Srečka Gabriča, direktorja za inženiring v Vegradu Ivana Krofliča in Ivana Demšarja, komercialnega direktorja za visoke gradnje v SCT. Vse so na prostost izpustili po zaslišanju pri preiskovalni sodnici, le Črnigoja so iz 48-urnega policijskega pridržanja izpustili že v torek ob 23.45, ker se je kot državni svetnik skliceval na imuniteto. O njej bo prav danes na zahtevo tožilstva odločala mandatno-imunitetna komisija, ki ji predseduje prav predsednik uprave primorske gradbene družbe, kasneje pa mora odločitev komisije potrditi še državni svet. Med domnevnimi osumljenci se je za nekaj časa pojavilo tudi ime direktorja kranjskega Gradbinca Gip Zmaga Geršaka, vendar se te domneve kasneje niso potrdile.
"Skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala je 13. februarja ob 20. uri vložila zahtevo za preiskavo zoper osem oseb. Zoper šest oseb je podan sum storitve kaznivega dejanja neupravičenega dajanja daril, pri dveh osebah pa kaznivega dejanja neupravičenega sprejemanja daril. Očitana dejanja so povezana z javnim naročilom posodobitve kontrole zračnega prometa na Brniku," je na včerajšnji novinarski konferenci sporočil Harij Furlan, vodja skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Pojasnil je, da so se na odločitev o odpravi pripora za ostale osumljene že pritožili, o priporu mora zato sedaj v 48 urah odločiti zunajobravnavni senat ljubljanskega sodišča. "Ocenjujemo, da so zbrani dokazi trdni, in pričakujemo, da bo sodišče v kratkem uvedlo preiskavo," je optimističen Furlan. Kot je še dejal, so v začetni fazi preiskovali sume več kaznivih dejanj, zaradi obsežnosti primera pa so zaenkrat preiskavo osredotočili le na nepravilnosti z javnim razpisom za gradnjo novega kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika.
Gre za skoraj 21 milijonov evrov vreden projekt posodobitve kontrole zračnega prometa na Brniku. Kot je razložil Srečko Janša, direktor javnega podjetja Kontrola zračnega projekta Slovenije, so se na razpis za izbiro izvajalca, ki so ga v sredo zaradi zadnjih dogodkov že razveljavili, prijavili Strabag, Vegrad, SCT skupaj s Primorjem, Gradis Celje skupaj s podjetjem Mitrović Dedinje iz Srbije ter SGP Pomgrad skupaj s Kraškim zidarjem in mariborskim Konstruktorjem.
Po neuradnih podatkih kriminalisti Tomaža Žiberta sumijo, da je kot član razpisne komisije dvema ponudnikoma (Primorju z SCT in Vegradu) omogočil zamenjavo prvotne razpisne dokumentacije s popravljeno in jima zagotavljal, da jo bo strokovna komisija Kontrole zračnega prometa priporočila za najugodnejšo. Pri tem naj bi poskušal zase pridobiti protipravno premoženjsko korist in menda tudi ugodnosti za svojega svaka. V tej zgodbi naj bi kot posrednik med Žibertom ter Primorjem in SCT na drugi strani sodeloval tudi Borut Farčnik. Znanega podjetnika, ki je bil odgovoren za številne odmevne športne prireditve v Sloveniji, smo včeraj poskušali priklicati, a je bil nedosegljiv. Njegov odvetnik Anton Šubic pa je potrdil, da so Farčnika osumili storitve kaznivega dejanja neupravičenega sprejemanja daril, za kar je zagroženo do pet let zapora: "Gre le za sum in ne krivdo, kaj bo pokazala obsežna preiskava, je še odprto vprašanje." Farčnik, ki so ga v sredo aretirali na brniškem letališču po prihodu s Švedskega, kjer je bil na biatlonskem svetovnem prvenstvu, se brani z molkom. Njegov zagovornik ob tem dodaja, da je pri vseh osumljenih "skozi medijsko obdelavo že nastopila stigmatizacija in velika kolateralna škoda, večja, kot pa je zagrožena kazen".
Kriminalisti in policisti so sicer v torek in sredo pod vodstvom skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala opravili 29 hišnih preiskav na bivališčih osumljenih in na sedežih njihovih gospodarskih družb. "Aktivnosti vseh sodelujočih kriminalistov in policistov so bile izvedene strokovno, zakonito in učinkovito. Pomemben razlog za zadovoljstvo je tudi ta, da podatki o kriminalistični obdelavi niso prišli v javnost, čeprav so z njo začeli že v začetku lanskega leta," je včeraj ocenil direktor uprave kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi Aleksander Jevšek. Opravljene hišne preiskave so bile po njegovem mnenju dobro načrtovane, po zaseženi dokumentaciji sodeč pa so bile tudi izvedene na pravih naslovih. Kriminalisti so sodelovali tudi s strokovnjaki iz drugih finančnih institucij in iz tujine, pri svojem delu pa so na podlagi odredb tožilstva in sodišča izvajali tudi prikrite ukrepe - tajno opazovanje in nadzor elektronskih komunikacij. "Policija se na tej točki ne bo ustavila, na konkretni zadevi bo delalo večje število kriminalistov, ki jih bo usmerjala skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala," je še napovedal Jevšek.
V prihodnosti bo morda skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala zahtevala razširitev preiskave tudi na druge sume kaznivih dejanj. Neuradno se namreč govori še o sumih zlorabe položaja, podkupovanja, kartelnega dogovarjanja, utaje davkov in podobno.
V prvih odzivih so zadnjo kriminalistično akcijo povezali z vojno proti tajkunom, ki jo je pred meseci napovedal predsednik vlade Janez Janša. Premier podrobnosti preiskave ni želel natančneje komentirati, dejal pa je, da zaupa policiji in tožilstvu, ki sta se po obdobju konsolidacije in izobraževanja sposobna boriti z organiziranim kriminalom. Upa tudi, da bo preiskava "preventivno delovala".
Minister za promet Radovan Žerjav je direktorja javnega podjetja Kontrola zračnega prometa Srečka Janšo zaradi objektivne odgovornosti že pozval k odstopu. Janša je odgovoril, da se ne počuti krivega, zadevo pa bo proučil.