Kmalu nova gledališka premiera
"Kulturni praznik bomo v Žireh razpotegnili v mesec kulture," pravi Metka Debeljak, predsednica DPD Svoboda Žiri.
Žiri – Za mesec, poln kulturnih dogodkov, bo poskrbelo Delavsko prosvetno društvo (DPD) Svoboda Žiri, ki sicer združuje dramsko, likovno in literarno sekcijo ter predvajanje filmov v kinodvorani. V njem trenutno deluje 70 članov. »Vse prireditve ali dogodke, ki smo jih do sedaj pripravili v dvorani ali galeriji, zelo odmevajo med Žirovci in tudi pri obiskovalcih zunaj občinskih mej,« nam je povedala Metka Debeljak.
Tako gledališki abonma spremlja kar tristo abonentov, v zadnjih mesecih je bila dvorana polna ob božično-novoletnem koncertu, ob proslavi polstoletnega dela žirovskih tabornikov in podobno. Lanska gledališka predstava Gospodična Mici je imela poleg premiere v Žireh in z gostovanji kar trinajst ponovitev. »Vsi, ki svoja dela predstavljajo v naši galeriji, so navdušeni nad obiskom. Drži pa tudi, da je dvorana Svoboda edini pravi prostor za kulturo v kraju in jo uporablja veliko društev. Zato menim, da bi morala občina bolj prisluhniti našim pozivom po obnovi dvorane,« meni Debeljakova, ki vse, ki imajo kulturo radi na tak ali drugačen način, posebej lepo vabi na prireditve, ki bodo februarja – v času meseca kulture – v Žireh in hkrati vabi k sodelovanju vse, ki jih tovrstno udejstvovanje zanima.
Vse sekcije oziroma celotno društvo ima dvorano z vsemi pripadajočimi prostori v dolgoročnem najemu, sicer pa je lastnik zadruga M Sora Žiri. »Namesto najemnine skrbimo za vzdrževanje tako notranjosti kot zunanjosti dvorane, pred časom smo obnovili toalete in garderobe,« dodaja Metka Debeljak. Društvo deluje na prostovoljni bazi, prav zaradi skrbi za dvorano pa imajo enega zaposlenega, Evgena Podobnika.
Februar, mesec kulture
Mesec kulture se bo v Žireh začel že 2. februarja, ko bodo v cerkvi sv. Martina v Žireh na ogled prav posebne jaslice, za 8. februar DPD Svoboda pripravlja odprtje likovne razstave akademske slikarke Maje Šubic. Konec meseca bo na vrsti že četrta predstava iz naslova gledališkega abonmaja in tudi premiera domače gledališke skupine. Metka Debeljak nam vsebine igre ni želela podrobno predstaviti, saj naj ostane presenečenje, a predstava avtorja Pavla Golia v priredbi Jerneja Novaka in pod taktirko režiserja Petra Militareva Kulturna prireditev v Črni Mlaki prinaša zgodbo, kot jih pozna vsako povprečno slovensko naselje ali vas, ki pripravlja prireditev v čast prijateljem slovenskega naroda. Zaplete se že pri pripravah … Gledališka zasedba je številna, saj nastopa kar 16 igralcev, sicer pa v dramski sekciji sodeluje več kot 30 članov. Vodi jo Marko Mrlak.
Poleg že omenjene gledališke sekcije v DPD Svoboda deluje tudi literarna sekcija, ki skupaj s Knjižnico Ivana Tavčarja Škofja Loka pripravlja literarne večere s predstavitvijo knjig. Vodi jih knjižničarka Krajevne knjižnice Žiri Majda Treven, Barbara Kastelic pa vodi likovno sekcijo in pripravlja likovne razstave. Seveda ne moremo mimo kina, ki največ obiskovalcev privabi s sinhroniziranimi risankami, predstavami za šolarje, v zadnjem času pa obisk dviguje predvsem slovenski film Petelinji zajtrk.
Če je danes Dom Svoboda še glavni ali praktično edini kraj kulture v Žireh, pa se mu bo v prihodnjem letu pridružil tudi Muzej Žiri. Kakšna bo vsebina muzeja zaenkrat še ni znano, zato za mnenje o primerni vsebini vprašamo Debeljakovo: »Zagotovo se morajo v njej predstavljati Žiri ob Rapalski meji, druga zgodba pa so stalne zbirke, ki smo jih že spoznali in morajo ostati. Podpiram tudi selitev knjižnice v muzej, saj bi objekt tako živel tudi v dneh, ko tam ne bo razstav. Lahko bi organizirali tudi muzejske večere in razstave, čeprav tudi naša galerija ne sme zamreti.« Predsednica DPD Svoboda še meni, da bi lahko v muzeju predstavljali tudi domača društva, ki sicer niso zelo poznana, kljub temu pa imajo dolgo tradicijo – čebelarji, športniki, taborniki, … Kakorkoli, časa za določitev vsebine je vsaj še leto dni.