Odredili obvezno zdravljenje
Uršula Lonka Prešeren, ki je oktobra lani v neprištevnosti ubila Ino Pličanič, mora na obvezno psihiatrično zdravljenje.
Kranj – Kranjska okrožna sodnica Marjeta Dvornik je v četrtek 40-letni Tržičanki Uršuli Lonki Prešeren na predlog tožilstva izrekla varstveni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v zdravstveni ustanovi, ker je v svojem stanovanju v Križah v noči na 18. oktober 2015 v neprištevnosti ubila 54-letno Ino Pličanič. Zaradi ponovitvene nevarnosti je sodišče storilki podaljšalo pripor, medtem ko je žrtvino hči s premoženjskopravnim zahtevkom v višini tri tisoč evrov napotilo na civilno pravdo.
Usodne noči je Prešernova svoji žrtvi prizadejala devet ran po glavi, najmanj enkrat pa jo je zabodla v grlo, kar je povzročilo hudo krvavitev in posledično pljučno embolijo. Po mnenju sodnega izvedenca psihiatra je bila obtožena v času kaznivega dejanja neprištevna, ker zaradi duševne motnje, podobne akutni shizofreniji, ni mogla razumeti pomena svojega dejanja. S tem je Prešernova po ugotovitvi sodnega senata storila dejanje, ki ima zakonske znake kaznivega dejanja uboja, medtem ko je kranjska tožilka Helga Dobrin očitek o zanemarjanju mladoletnega otroka in surovega ravnanja v četrtek umaknila.
Kot je sodnica Dvornikova razložila ob razglasitvi sklepa, sodišče verjame, da je do dejanja prišlo na način, kot je navajalo tožilstvo. Zatrjevanju zagovornika, da je šlo zgolj za silobran, s čimer bi se obtožena izognila varstvenemu ukrepu, petčlanski sodni senat ni sledil. »Ni vsaka obramba že silobran. Vse kaže na to, da niste bili prvi napadeni, ni dokazano, da vas je žrtev prva s ponvijo po glavi, niti da vas je z rokami stiskala v vratnem predelu. Če se je Pličaničeva branila tako, da vas je napadla, to še ne pomeni, da se lahko sklicujete na silobran,« je poudarila sodnica. Kot je dodala, ni šlo niti za prekoračen silobran, temveč za dejanje, ki ima vse znake kaznivega dejanja uboja, kot je zatrjevalo tožilstvo.
Glede odrejenega zdravljenja je Dvornikova pojasnila, da bo to po razlagi sodnega izvedenca zaradi hujše duševne motnje dolgotrajno in zahtevno, zato mora obvezno potekati v zdravstveni ustanovi. Pri tem se je sodišče odločilo, da se bo Prešernova zdravila v enoti za forenzično psihiatrijo v mariborskem kliničnem centru, kjer se zdravi tudi sedaj. Sodišče bo vsake pol leta na novo presojalo, ali je varstveni ukrep, ki lahko sicer traja najdlje pet let, še potreben in v kakšni obliki se naj zdravljenje izvaja oziroma ali lahko to poteka tudi na prostosti.