Ukradeni kipi so za odpad
Bronasti kipi, ki jih je trojica Jeseničanov ukradla po naročilu iz Ljubljane, so tako hudo uničeni, da so samo še za na odpad.
Jesenice – V nedeljo, 13. januarja, ko je javnost izvedela za prve kraje bronastih kipov v Zabreznici, Mostah pri Žirovnici in Dragi pri Begunjah, skorajda nihče ni mogel verjeti, da obstajajo tudi taki ljudje, ki jim ni prav nič mar za kulturno dediščino, narodno identiteto, za simbolni spomin na zgodovinske dogodke in velike ljudi. Dan kasneje so ugotovili, da je šest doprsnih kipov izginilo tudi na nekdanjem pokopališču, sedaj spominskem parku na Plavžu na Jesenicah. Vsi so bili zgroženi, a upanje, da bodo ukradene kipe morda le našli nepoškodovane, je še vedno tlelo. Vse do 17. februarja, ko sta vodja sektorja kriminalistične policije Simon Velički in tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Zdenko Guzzi sporočila: »Uspelo nam je odkriti storilce, ki so kazniva dejanja storili iz koristoljubja. Našli smo tudi kipe, a so močno poškodovani.« Kasnejši pregled razrezanega brona je razkril, da so kipi tudi za vedno izgubljeni.
O izginotju šestih bronastih doprsnih kipov v spominskem parku na Plavžu je občino Jesenice prva obvestila Vera Pintar, predsednica KS Cirila Tavčarja. 14. februarja ob 12. uri je sporočila, da je nekdo odstranil doprsne kipe narodnih herojev Matija Verdnika - Tomaža, Jožeta Gregorčiča - Gorenjca, Antona Dežmana – Tončka in Borisa Žvana – Borisa, revolucionarja, delavskega pisatelja in pesnika Toneta Čufarja ter delavskega zaupnika, prvoborca NOB in častnega občana Jesenic Venclja Perka. Tedaj so bili v policijskih prostorih že pridržani trije Jeseničani, stari od 23 do 29 let, ki jih je jeseniška policijska patrulja tega dne ob 1. uri prijela v bližini spomenika talcev na Belem polju. Policista sta jih nenapovedano zmotila pri odstranjevanju bronaste plastike; nekaj nosilcev so že prežagali. Z nadaljnjo preiskavo so ugotovili, da je trojica tatov za deset kipov pri naročniku, 32-letnem državljanu Bosne in Hercegovine, živečem v barakarskem naselju v Ljubljani, iztržila 1.500 evrov. Bosanski državljan je kipe kasneje razrezal in jih prodal dve leti starejšemu Ljubljančanu. Na njegovi deponiji v bližini Ljubljane so uničene kipe tudi našli. Vseh pet osumljencev so kriminalisti že ovadili pristojnemu okrožnemu tožilstvu, grozi pa jim od enega do osmih let zapora.
Po besedah Renate Pamič, konzervatorske svetovalke na kranjskem zavodu za varstvo kulturne dediščine, so kipi preveč poškodovani, da bi se jih dalo rešiti, zato bo treba narediti nadomestne. Tea Višnar, vodja oddelka za družbene dejavnosti in splošne zadeve na Občini Jesenice, pojasnjuje, da razpolagajo z originalnimi kalupi doprsnih kipov za vse štiri narodne heroje, medtem ko bodo za izdelavo novega kipa Venclja Perka prosili avtorja originalnega doprsnega kipa, kiparja Bonija Čeha, za nov kip Toneta Čufarja pa bodo najverjetneje izdelali kopijo njegovega kipa, ki stoji pred OŠ Toneta Čufarja. »Ocenjujemo, da bi za nadomestitev vsakega od njih potrebovali najmanj deset do petnajst tisoč evrov. Sanirati pa moramo še poškodbe na bronasti plastiki na spomeniku na Belem polju, ki ga je sicer občina nazadnje obnovila v letu 2005,« je še sporočila Višnarjeva.