Območje brez gensko spremenjenih organizmov
Gojenje rastlin in živali z izboljšanimi lastnostmi je bila želja kmetovalcev že od nekdaj (povečanje rodnosti, odpornost proti boleznim, večji pridelki, ...). Kmetje so s tem namenom skrbno izbirali semena ter se ukvarjali s križanjem sorodnih vrst.
Bistven premik pri spreminjanju vrste se je zgodil z razvojem genske znanosti. Genska tehnologija namreč omogoča prenos genov med organizmi popolnoma različnih vrst. Tako lahko na primer gene živali ali bakterij vnašamo v rastline in obratno. Vnos je popolnoma naključen in zaradi tega ni mogoče predvideti vseh posledic take spremembe dednega zapisa, saj je delovanje gena odvisno tudi od tega, kje v genomu se nahaja.
Občina Kranjska Gora je aktivno pristopila k nacionalni kampanji za ustanavljanje območij – občin brez gensko spremenjenih organizmov. V mesecu septembru 2007 je Občinski svet Občine Kranjska Gora sprejel naslednji sklep: Občina Kranjska Gora si bo v okviru svojih pristojnosti prizadevala, da se območje občine zaščiti pred vnosom in uporabo gensko spremenjenih organizmov. Uporabila bo vse primerne ukrepe, kot so npr. izobraževanje in razprave, da se kmetje in lastniki zemljišč na njenem območju ne bi odločili za gojenje gensko spremenjenih organizmov.
S to zapleteno in kompleksno problematiko so bili kmetje iz Občine Kranjska Gora seznanjeni 10. januarja 2008. Predavanje je organizirala in izvedla terenska svetovalka gospa Tilka Klinar iz KGZS, Zavod Kranj. Udeležba je bila zelo dobra. Na predavanju je bilo poudarjenih nekaj dejstev. Uporaba gensko spremenjenih organizmov na kmetijah, ki so vključene v KOP ali SKOP ukrepe je prepovedana (v občini Kranjska Gora je takšnih kmetij 80 odstotkov). Prepovedana je pridelava gensko spremenjenih rastlin v območjih Natura 2000. Rejcem sonaravne reje je dovoljen nakup močne krme brez vsebnosti gensko spremenjenih organizmov do 1200 kg/leto/GVŽ. Deklaracijo o kupljenem krmilu in račun mora kmet hraniti pet let. Če je nakup krme izveden med kmeti, mora prodajalec krme podpisati izjavo, katero je potrebno hraniti 5 let. Pridelava gensko spremenjenih rastlin mora biti prijavljena (register vodi MKGP).
Ob koncu predavanja je terenska svetovalka povedala spodbudno informacijo, da na slovenskih njivah trenutno še nimamo pridelave gensko spremenjenih rastlin.