Ukradli deset bronastih kipov
Policisti so včeraj zjutraj prijeli tri Jeseničane, ko so nameravali odstraniti spomenik talcem na Belem polju na Hrušici, najbrž pa so v zadnjih dneh na Gorenjskem ukradli še deset bronastih kipov.
Žirovnica, Begunje, Jesenice - Policijska patrulja je včeraj okoli enih zjutraj v bližini spomenika talcem na Hrušici prijela tri Jeseničane, stare od 24 do 29 let, ki so menda v nočeh na nedeljo in ponedeljek ukradli najmanj deset bronastih v Zabreznici, Mostah, Dragi v Begunjah in na Jesenicah. Tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Zdenko Guzzi sicer pravi, da kriminalistom prijete trojice še ni uspelo povezati z ukradenimi kipi, so pa svoj sum osredotočili v storitev teh dejanj. »Za zdaj smo trojico Jeseničanov pridržali zaradi poskusa tatvine bronastega spomenika ustreljenim talcem na Jesenicah,« je Guzzi pojasnil včeraj popoldne, ko policisti ukradenih spomenikov tudi še niso našli.
Po poročanju policije so neznani storilci v noči na nedeljo pri spomeniku talcem v Mostah pri Žirovnici ukradli votel bronast kip talca, visok 180 centimetrov, v Aleji slavnih rojakov pred Osnovno šolo Žirovnica v Zabreznici pa doprsna kipa Frana Saleškega Finžgarja in Janeza Jalna, ki sta bila odkrita leta 1981. »V Aleji slavnih rojakov v Zabreznici stoji pet doprsnih kipov; poleg ukradenih kipov Finžgarja in Jalna še kipi Franceta Prešerna, Antona Janše in Matije Čopa. Ukradena kipa sta delo kiparja Bojana Kunaverja, preostale tri pa sta oblikovala Zdenko Kalin in Jaka Torkar. Slednji je tudi avtor kipa talca, ki so ga neznani storilci ukradli v Mostah, kjer je spomenik 28 talcem, ki so jih Nemci 1. julija 1942 ustrelili kot povračilo na porušitev cestnega in železniškega mostu v Mostah s strani borcev NOB. Poleg tega da imajo kipi materialno vrednost, je še večja njihova kulturna in zgodovinska vrednost, zato upam, da jih bo policiji uspelo najti,« je povedal žirovniški župan Leopold Pogačar. Direktor Zavoda za turizem in kulturo v Žirovnici Janez Dolžan meni, da so bili kipi najbrž ukradeni že v noči na soboto: »Vsaj nekateri krajani so mi zatrjujejo, da kipa talcev v Mostah ni bilo že v soboto zvečer, in so se že spraševali, zakaj smo ga odstranili.«
Prav tako v noči na nedeljo je najverjetneje izginil tudi dvometrski spominski bronasti kip talca na pokopališču talcev v Dragi pri Begunjah. »Kulturna vrednost ukradenih kipov je izjemna, tako v Zabreznici in Mostah, še posebej pa v Dragi, kjer je pokopališče uredil Edvard Ravnikar, kip pa oblikoval Boris Kalin, tedanji izvršni svet v Sloveniji pa je grobišče leta 1972 razglasil celo za kulturni spomenik državnega pomena. Vsekakor lahko ocenim, da so se tatovi spravili na zelo kakovostna kiparska dela. Če bodo bronaste skulpture pretopljene v bron, potem je bila storjena zares neprecenljiva škoda, saj je vprašanje, ali kalupi za ukradene skulpture sploh še obstajajo, da bi naredili vsaj njihove replike. Lahko se zgodi, do bodo kipi za vedno izgubljeni,« se boji Renata Pamič, konzervatorska svetovalka, ki na Zavodu za varstvo kulturne dediščine v Kranju pokriva področje zgodovine.
Včeraj dopoldne so policijo obvestili, da je iz Spominskega parka na Plavžu na Jesenicah izginilo šest doprsnih kipov. »Ukradeni so bili doprsni kipi Venclja Perka, Toneta Čufarja, Matija Verdnika - Tomaža, Jožeta Gregorčiča - Gorenjca, Antona Dežmana – Tončka in Borisa Žvana. Spominski park na Plavžu je kot celota razglašen za kulturni spomenik. Spominski park predstavlja nekdanje jeseniško pokopališče, ki je bilo leta 1977 spremenjeno v spominski park z grobiščem 42 borcev, padlih v drugi svetovni vojni, spominsko kapelo in grobnico padlih v prvi svetovni vojni in grobiščem ponesrečenih graditeljev Karavanškega predora. Znotraj parka so posamični zgodovinski spomeniki, ki imajo zgodovinsko in dokumentarno vrednost, med njimi tudi navedeni spomeniki. Edini doprsni kip, ki je v parku še ostal, je doprsni kip dr. Alešu Stanovniku. Odtujeni doprsni kipi so bili odstranjeni z betonskih podstavkov. Ocenjujemo, da bi za nadomestitev vsakega od njih potrebovali najmanj deset do petnajst tisoč evrov,« je pojasnila Tea Višnar, vodja oddelka za družbene dejavnosti in splošne zadeve na občini Jesenice. Spomenik talcev na Belem polju na Hrušici, ki so ga osumljeni Jeseničani želeli odstraniti, a jih je pri delu zasačila policija, sestavljajo poleg kamnitega podstavka in spominske table tri bronaste plastike. »V primeru odtujitve ocenjujemo, da bi za nadomestitev vsake od njih potrebovali približno 60 tisoč evrov, popravilo sidra plastike, ki so ga storilci prežagali, pa bo stalo približno tristo evrov, je še pojasnila Višnarjeva.
Po neuradnih podatkih je bronast doprsni kip vreden do šest tisoč evrov, bronasta skulptura, kakršen je kip talcev v Dragi, med dvanajst in petnajst tisoč evri. Kot je povedal Guzzi, pa se po drugi strani za kilogram brona na trgu da iztržiti od dva in pol do tri evre; samo ukradeni kip v Mostah menda tehta od tristo do štiristo kilogramov. »Če bodo storilci osumljeni kaznivega dejanja poškodovanja ali uničenja stvari, ki so posebnega kulturnega in zgodovinskega pomena ali naravne znamenitosti, jim grozi tudi do pet let zapora, v nekaterih primerih celo osem let. V primeru storitve kaznivega dejanja tatvine pa je zagrožena kazen tri leta zapora,« je še pojasnil Guzzi.