Bohinj
Tudi letošnje leto je bilo v občini Bohinj zaznamovano s stoletnico. Tokrat so z bogatim nekajmesečnim programom različnih prireditev obeležili 100 let turizma v Bohinju. A vse le ni bilo tako pisano, saj je sredi septembra močno neurje Bohinj za več dni odrezalo od sveta.
Med prireditvami, ki so spadale v sklop praznovanja stoletnice turizma, je bil tudi 1. Mednarodni festival alpskega cvetja, ki je obiskovalcem v dvotedenskem programu ponudil različne dejavnosti, od botaničnih izletov po naravi, različnih delavnic in razstav do strokovnih posvetov in predstavitev. Festival je bil kljub nagajivemu slabemu vremenu uspešen.
V sklopu stoletnice so bile po 23 letih oživljene Zoisove igre, odprti sta bili dve novi tematski pohodniški poti – Železna pot, ki vodi po poteh izkopavanja železove rude, in tematska pot na Komno, ki sledi poti oskrbe bojišč prve svetovne vojne iz zaledja. Obnovljeni sta bili pot k slapu Savici in Bohinjska planinska pot. Na Nemškem Rovtu in v Srednji vasi pa sta bili obnovljeni vaški jedri. Šestdeset let delovanja pa so praznovali Prostovoljno industrijsko gasilsko društvo LIP Bohinj, Turistično društvo Bohinj in Gorska reševalna služba Bohinj.
Med letošnjimi pridobitvami je tudi prenovljen zdravstveni dom, kjer sta otroški zdravnik in šolski dispanzer končno dobila svoje prostore, narejeno pa je bilo tudi dvigalo. Ob jezeru je svoja vrata odprl prvi hostel v Bohinju, in sicer v nekdanjem hotelu Pod Voglom. V Bohinjski Bistrici pa se je jeseni začela gradnja novega hotela s štirimi zvezdicami, ki bo stal ob Vodnem parku. Končno se je razrešil problem bohinjske sirarne, ki jo je oktobra za pol milijona evrov od podjetja A&C Marketing iz Žalca kupila KGZ Sava iz Lesc. Gospodarsko turistična pridobitev sta tudi dve novi štirisedežnici na visokogorskem smučišču Vogel. Na smučišču Kobla pa tudi letos ni nič novega, ne pri sistemu zasneževanja ne pri žičniških napravah.
Bohinj je obiskalo kar nekaj ministrov. Najprej je prišel okoljski minister Janez Podobnik in si ogledal bohinjski obrat LIP Bled. Za njim je Bohinj obiskal kmetijski minister Iztok Jarc in s svojimi sodelavci predstavil program razvoja podeželja.
Naslednji ministrski obisk pa je bil izredne narave, saj je bil Bohinj med najbolj prizadetimi občinami v septembrskem neurju. Plazove, ki so v Soteski prihrumeli na cesto in tudi na železnico in za nekaj dni odrezali Bohinj od preostale Slovenije, sta si ogledala minister Podobnik in prometni minister Radovan Žerjav, opustošenje v osnovni šoli v Bohinjski Bistrici pa tudi šolski minister Milan Zver. V šoli je bilo za 600.000 evrov škode, na cestni infrastrukturi v celotnem Bohinju pa kar za 8,5 milijona evrov, na gozdnih cestah pa še dodatnih 1,4 milijona evrov škode. Koliko je škode na zasebnih nepremičninah, ni znano, so pa Bohinjci trdno stopili skupaj, ko je bilo treba v in po neurju pomagati soobčanom.
OBČINSKI SVET: Anton Urh, Darja Lazar, Alojz Koblar, Zdravko Cesar, Milena Cesar, Jože Sodja (vsi Lista za Bohinj), Jožef Cvetek, Janez Smukavec (oba Nova Slovenija, Krščanska ljudska stranka), Matilda Arh, Marija Ogrin (obe Slovenska demokratska stranka), Zvonko Šolar, Milan Arh (oba Socialni Demokrati), Dušan Vučko, Janez Rozman (oba Liberalna demokracija Slovenije), Dušan Jović (Lista za razvoj podeželja) in Jože Žvan (Lista za boljšo požarno varnost in reševanje).
OBČINSKI NAGRAJENCI: Zlati plaketi: Športno društvo Srednja vas, Uroš Vidmar; srebrni plaketi: Prostovoljno industrijsko gasilsko društvo LIP Bohinj, Ivan Veber; častni znak: Rok Urbanc.