Domoljubje je dragoceno izročilo, ki ga lahko predamo prihodnjih rodovom, je eno od sporočil spominske slovesnosti v Šenčurju. / Foto: Tina Dokl

Kot žrtve so padli ...

S slovesnostjo pri spomeniku so se v Šenčurju poklonili spominu na štirideset talcev, ki so bili 24. januarja 1944 ustreljeni na Sitarjevi njivi.

Šenčur – V letu 1944, ko je že slabela moč nemškega okupatorja na evropskih bojiščih, je bilo njegovo ravnanje vse okrutnejše. V Šenčurju se je znesel nad štiridesetimi ujetniki, pripeljanimi iz begunjskih zaporov. Postavili so jih v vrsto po osem mož in postrelili, nato pa domačine iz Srednje vasi prisilili, da so trupla naložili na tovornjak. Verjetno so pokopani v skupnem grobu v Begunjah, zagotovo pa se tega ne ve, smo slišali na spominski slovesnosti pred spomenikom talcev v Šenčurju.

V kulturnem programu so sodelovali učenci in mentorji Osnovne šole Šenčur, pevka Vida Šušteršič, združeni pevski zbor Kokrškega odreda Preddvor in Šenčurski zvon iz Šenčurja, član KUD Visoko Sašo Gašperlin. Slednji je iz Šenčurskega zbornika prebral presunljivo pripoved domačinske Francke Vranič Kadunc, ki se spominja poboja talcev pred dvainsedemdesetimi leti. Slavnostna govornica Mirjana Čemažar, šenčurska občinska svetnica in predsednica SD Šenčur, je obnovila takratni tragični dogodek. Poboj talcev je bil okupatorjev maščevalni in hkrati ustrahovalni ukrep, s katerim je želel slovensko prebivalstvo odvrniti od oboroženega odpora. Edini greh štiridesetih talcev iz več gorenjskih krajev je bil, da so v srcu nosili domovino, je poudarila govornica, domoljubje pa je dragoceno izročilo, ki ga lahko predamo prihodnjim rodovom. Od teh vrednot, ki jih neguje tudi Združenje borcev za vrednote NOB, ki se vsako leto spominja streljanja talcev, je odvisno tudi, kakšen svet bomo zapustili zanamcem: brez vojn, sovraštva, beguncev ... Čemažarjeva je dejala, da danes mnogi obsojajo NOB, a s kakšno pravico, saj je bil to čas največje zmage, izbojevane na strani zavezniške koalicije. Žrtve, ki so za ta cilj dale svoja življenja, so vredne našega spomina. V drugi svetovni vojni je bilo ustreljenih več kot osemsto talcev iz begunjskih zaporov, ducat žrtev je tudi iz današnje občine Šenčur.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 20. december 2022 / 08:15

Prižig lučk na novoletni jelki

Blejska Dobrava – Danes, v torek, ob 18. uri bodo v vaškem jedru na Blejski Dobravi pripravili prižig lučk na novoletni jelki. Organizator je Krajevna skupnost Blejska Dobrava.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 23. maj 2024 / 17:25

Podžupanja odstopila

Zaradi osebnih moralnih in etičnih vrednot je odstopila jeseniška podžupanja Sabina Mulalić. Zapustila je tudi stranko Gibanje Svoboda.

Kranjska Gora / četrtek, 23. maj 2024 / 15:57

Sezona na Pocarjevi domačiji

Na Pocarjevi domačiji so že odprli novo sezono. Upajo, da jim narava tokrat ne prekriža načrtov.

Kronika / četrtek, 23. maj 2024 / 14:54

Reševalci usklajeni

Selca – Gorska reševalna služba Škofja Loka je v petek v Selcih izvedla redno letno reševalno vajo. Po zamišljenem scenariju je s ceste Selca–Golica vozilo s tremi osebami zletelo po pobočju v strm...

Kamnik / četrtek, 23. maj 2024 / 14:49

Stavijo na kulturni turizem

V mekinjskem samostanu imajo trenutno 56 ležišč, lani so ustvarili 1900 nočitev. Kapacitete pa bi radi še povečali.

Gospodarstvo / četrtek, 23. maj 2024 / 14:48

Priznanja kmetijam in sporočila kupcem

Minuli konec tedna je na Ptuju potekal petintrideseti festival Dobrote slovenskih kmetij, na katerem je priznanja za dobrote prejelo tudi okoli petdeset kmetij s širšega gorenjskega območja.